Хроника

АФЕРА ВЕТЕРИНАРСКИ ЗАВОД: Истражују се и Чеда Јовановић, Цветковић и Бубало?

Надлежни органи вероватно ће се бавити и улогом политичара у приватизацији Ветеринарског завода Земун, који је купио ухапшени власник„Зекстре“ Драган Ђурић, сазнаје Курир.

Наиме, како тврди добро обавештени извор нашег листа, истрагом је обухваћено не само испумпавање 207 милиона динара из ове фирме него и сам процес приватизације.

Саучесник из власти

– То значи да би под лупом надлежних могао да се нађе и лидер ЛДП Чедомир Јовановић, који је био председник тендерске комисије, али и Мирко Цветковић, који је био на челу Агенције за приватизацију, и Предраг Бубало, који је тада обављао функцију министра за привреду и приватизацију.

– Сада на ред долази улога политичара у том предмету. Без њиове помоћи Ђурић  не би купио ВЗЗ – каже наш извор.

У разговору за Курир премијер и министар полиције Ивица Дачић практично је потврдио наша сазнања.

На питање да ли ће у случају Ветеринарски завод бити испитан и Чедомир Јовановић, Дачић је рекао:
– Биће испитани сви детаљи и околности у вези с поменутим случајем.

Подсетимо, некад водећу фабрику сточне хране купио је конзорцијум „Зекстра-Банком“ за 9,1 милион евра, иако у првом покушају продаје није испуњавао услове за то. У поновљеном тендеру Агенција за приватизацију, на чијем челу је био Мирко Цветковић, променила је услове куповине, па није тражено да онај ко купује ВЗЗ мора да испуњава све квалификације, већ да „бар један члан конзорцијума мора да се бави, најмање годину дана, производњом хране и трговином храном за животиње“. Како се „Зекстра“ није тиме бавила, према речима Милана Пешута, директора „Банкома“, њега је 2003. године позвао Звонимир Никезић, тадашњи директор „ЦЕС Мекона“, и понудио му да он са „Зекстром“ уђе у конзорцијум и тако му преко своје фирме, која се бавила трговином, да легитимитет. 

Пешут је рекао да је договорено да купопродајну цену у потпуности плати „Зекстра“ и да је он унапред припремљене уговоре само формално потписао. 

Притисци и промене услова

Чедомир Јовановић је тада био на челу тендерске комисије, а о његовој умешаности у ову приватизацију говорила је и покојна Верица Бараћ, некадашња председница Савета за борбу против корупције. Према речима нашег извора, Јовановић је више пута обавештен о неправилностима у овој приватизацији. Решење о продаји ВЗЗ потписао је Предраг Бубало. Иначе, Бубало је у притвору управо због улоге коју је, као министар привреде, одиграо у случају приватизације “Луке Београд”, јер није обавестио Владу о неправилностима током продаје ове фирме, чиме је већ направљен преседан да за приватизације буде оптужен и политичар.

Цветковић: Зауставио сам приватизацију

Мирко Цветковић за Курир каже да је 2003, на поновљеном конкурсу за приватизацију ВЗЗ, тендерска комисија, на предлог финансијског саветника, прогласила најповољнијег од два понуђача и са њим је требало да се потпише уговор и приватизација оконча.

– Другопласирани понуђач се жалио на законитост поступка, па сам у договору са тадашњим министром Влаховићем одлучио да не потпишем купопродајни уговор док се наводи подносиоца жалбе не преиспитају. Таквом одлуком заправо сам обуставио приватизацију и онемогућио продају предузећа док се не донесе управни акт о томе да ли је поступак био законит или не.

ЛДП: Јовановић је недужан!

Како нам је речено у ЛДП, одлуку о приватизацији ВЗЗ донела је Агенција за приватизацију у јануару 2005. године, а решење о продаји је потписао тадашњи министар привреде Предраг Бубало у фебруару 2005.

– Све то се дешавало годину дана пошто је Јовановић престао да буде било какав функционер власти. Чедомир Јовановић је у децембру 2003. године као потпредседник Владе био председник тендерске комисије јер је то била његова обавеза. Два понуђача су доставила своје понуде за куповину, а тендерска комисија је имала законску обавезу да прихвати боље рангирану понуду. Пошто је саопштена одлука, слабије рангирани понуђач је истакао приговор о којем тендерска комисија није могла да се изјасни јер је превазилазио њена овлашћења. Управо због те чињенице тендерска комисија је упутила захтев Агенцији за приватизацију да се одложи потписивање уговора и да се суд изјасни о приговору. Поступак је настављен на суду и све што се даље дешавало у вези са продајом ВЗЗ нема апсолутно никакве везе с Јовановићем – кажу у овој странци.

 

Курир

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!