Хелм

Руски гигант преузима хрватску ИНУ

Загреб — Руски нафтни гигант Росњефт планира куповину укупно 75 одсто акција хрватске Ине. Планирана је модернизација рафинерије Ријека и изградња складишта у Сиску.

Након што су се руски председник Владимир Путин и мађарски премијер Виктор Орбан начелно сагласили да Росњефт купи 49,08 одсто деоница Ине од мађарског Мола, у Москви се наводно припрема понуда коју ће, тврде упућени, Загреб тешко моћи да одбије, пише “Јутарњи лист”.

Руси не крију како имају далеко веће планове и амбиције од куповине већинског удела у Ини, тако да припремају пакет мера који садржи читав низ пројеката који би, ако се реализују, могли снажно да утичу на опоравак хрватске привреде, наводи загребачки денвник. 

Нафтни гигант Росњефт, који је у 75-постотном власништву државе и који је због тога с руске стране одређен да буде носилац целе операције, након куповине укупно 75 одсто деоница Ине намерава да у Сиску затвори стара нафтна постројења, која су ионако без икакве перспективе, и да на њиховом месту саградити велика складишта нафте и нафтних деривата. Тако би Сисак, по руским плановима, постао нафтни центар за снабдевање целог региона. 

Роснефт је такође заинтересован за изградњу продуктвода који би спојио луку и рафинерију Ријека са складиштима у Сиску. С обзиром да већ постоји уређена траса којом пролази нафтовод, те да нема проблема с имовинско-правним односима, тај продуктовод, којим би се превозили нафтни деривати, пре свега бензин и дизел горива, могао би брзо и релативно јефтино да се изгради. 

Ако постану већински власници Ине, Руси су заинтересовани за проширење капацитета луке Ријека и за модернизацију рафинерије у Ријеци. И једно и друго веома је важно, наводи “Јутарњи лист” – лука у Ријеци већ две деценије озбиљно назадује по капацитетима, тако да према промету озбиљно заостаје за словеначком луком Копер, а без доградње кокинг постројења у којем би се прерађивао отпад који остане након прераде нафте у бензин и дизел горива, рафинерија у Ријеци не може да преживи. 

Руси такође најављују да ће интензивирати сарадњу с хрватским бродоградилиштима, а највише их занима бродоградилиште у Краљевици. 

Москва истовремено жели да се напокон реше проблеми с руским улагањима у Хрватску. Првенствено да се коначно крене у изградњу хотелског насеља Халудово које стоји годинама потпуно девастирано. Власник тог комплекса, руски бизнисмен Ара Абрахамиан, тврди да не може ништа да ради док се до краја не реше имовинско-правни односи. 

Руси ће такође тражити да се напокон одблокира капитал који је руски бизнисмен Јевтушенко положио у банку као јемство за куповину земљишта на Мљету. И сигурно ће, на крају, обновити питање учешћа Хрватске у изградњи гасовода Јужни ток. 

Уз то Росњефт, тврде добро упућени, има у џепу још два снажна адута која би требало да допринесу да хрватска страна прихавти договор. Од посла с Росњефтом највеће користи имао би ЈАНАФ (Јадрански нафтовод), ког Руси већ и сада највише користе, јер би се кроз њега транспортовале додатне количине руске нафте намењене рафинерији у Панчеву која је у власништву другог руског нафтног и гасног гиганта Гаспрома, а новосаграђеним продуктоводом превозиле би се нафтне прерађевине из Панчева до луке Ријека. 

И најважније, када би Руси постали власници Ине, тада би део њихове нафте могао бродовима да се достави до Ријеке и прерађује се у тамошњој рафинерији. 

И на крају, због руске улоге и утицаја на ратна догађања у Сирији, Росњефт би, много пре него Ина и Мол, могао да реши проблем изгубљених нафтних и гасних поља Ине у тој земљи. Због одлуке Владе Зорана Милановића да се на почетку сукоба у Сирији повуче из те земље, без руске политичке ангажованости то би била немогућа мисија.

 

ЈУТАРЊИ ЛИСТ, СЕЕБИЗ.ЕУ

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!