ВЕЋИНА власника некретнина у Србији добиће решења о порезу на имовину увећана између 20 и 80 одсто. Биће и оних којима се износ неће променити, али и „срећника“ чије су некретнине из скупље прешле у јефтинију зону, па ће им рачун бити мањи.
– До сада нисмо издали ниједно ново решење, ни грађанима ни фирмама – каже, за „Новости“, Слободан Милосављевић, секретар за финансије Београда. – Порески обвезници нова решења могу да очекују почетком априла. Град је подељен на 13 зона и за сваку је прецизирана тржишна цена квадрата. То, у односу на претходно решење, може да мења основицу за обрачун пореза, док стопа остаје иста – 0,4 одсто.
Како ће се већини власника станова променити тржишна вредност квадрата, рачуни ће бити увећани. Посебно ће поскупљење осетити они у најатрактивнијим деловима града. Најскупљи квадрат у Београду је у првој екстразони становања, и за стан је процењен на 203.000, а за кућу на 210.000 динара. Реч је о Дедињу и деловима Кошутњака. Најмање увећање пореза имаће власници некретнина у осмој зони, где квадрат стана кошта 35.000, а куће 30.000 динара. То су на пример, Лепушница, Бесни Фок, и делови приградских општина.
– Нови Сад има 137.000 обвезника, а пракса је да им се решења шаљу истовремено – каже Дејан Мандић, члан Градског већа задужен за финансије. – Порез на имовину ће, у просеку, бити за око 20 одсто већи од прошлогодишњег. Уместо на четири, Нови Сад је сада подељен у пет зона и захваљујући томе, биће и оних на чијим пореским решењима ће износи бити и до 30 одсто мањи од лањских.
У Нишу је у току подношење пореских пријава до краја марта, па ће тек након истека тог рока, почети писање нових решења. Иста ситуација је и у Крагујевцу, а порези на станове већи у просеку за 70 одсто у односу на претходну годину. Градска управа повећала је и пореску стопу па се ове године, уместо ранијих 0,2 одсто, порез обрачунава по стопи од 0,4 одсто, што је додатни намет на власнике станова и кућа у овом граду.
Градска власт у Зрењанину није значајније повећала стопе пореза на имовину. За правна лица стопа је 0,4 одсто, за физичка 0,3 а исто важи и за пољопривредно земљиште. Нова решења пореским обвезницима неће стићи пре јуна. Власници кућа и станова у граду на Бегеју плаћаће порез увећан између 20 и 30 одсто. Процењује се да би у градску касу на име пореза на имовину у 2014. требало да се слије између 350 и 400 милиона динара.
У Пореској управи у Ваљеву још није утврђен порез на непокретности за ову годину, а надлежни кажу да ће повећање, у просеку, износити око 13 одсто. Решења за плаћање пореза на некретнине на подручју Пожаревца почеће да стижу тек крајем маја, као и прошле године, а Душанка Беговић, начелник Одељења локалне пореске администрације, тврди да у односу на прошлу годину, неће бити знатног повећања пореза.
НАЈПОВОЉНИЈЕ У ЛОЗНИЦИ
ДИРЕКТОРКА локалне пореске управе у Лозници, Марија Тешић, каже да се, у овом граду, приликом обрачуна пореза на некретнине примењује стопа од 0,25 одсто, „једна од најнижих у Србији“. Зато, по њеним речима, Лозничани неће добити ништа битније увећане износе у решењима, „осим ако, у међувремену, нису постали власници још неке некретнине“.
Пријављивање некретнина је до 31. марта, морају да их пријаве и они који су то раније учинили, због другачијих образаца за обрачун, а решења већ иду сукцесивно како стижу пријаве.
Новости
ako povecaju potrez na nekretnine,pola stanovnika iz centra, a i sire, ce morati da se isleli!
Imbecili maloumni, pa nije poenta da nas 20% građana plaća ogroman porez na imovinu, a 80% da ima nelegalne udžerice i da ni ne postoji u urbanističkom planu… Porez na imovinu treba ukinuti, i uvesti porez na ZARADU, koji bi procentualno rastao sa povećanjem plate…….
…smej se smej se…
ma koga oni vise deru, neka sebi oderu kozu sa ledja pa nek parazitiraju