Здравље

Руина у Прешевској улици у Београду није бивши затвор, нити напуштена фабрика – то је болница у којој се годишње лечи 300.000 људи

Руина од 18.000 квадрата у Прешевској улици у Београду није бивши затвор, нити напуштена фабрика – то је болница у којој се годишње лечи 300.000 људи. Зграда КБЦ Звездара скоро да и нема фасаду, голубови лете око кревета пацијената, за тоалете је потребна гас маска, а вентилациони систем не ради већ деценију. Зграду је немогуће реновирати јер званично не припада никоме, а надлежни су за те људе глуви већ 15 година.

Полумрак, рупе на плафону и мирис влаге први је утисак посетилаца зграда која се “једва држи” и упорно зове “Упомоћ!”. Чак 11 одељења са централном кухињом

Градске болнице у Београду је у том огромном простору који се распада.

“Лекари и сестре су дивни, пазе нас. Штета што раде у овако грозним условима. Прозора као да нема. Кад је била кошава смрзавали смо се. Тоалети су у очајни, не може да се дише”, прича Станимир В. (79), пензионер који лежи на Одељењу геријатрије док му голуб шета око кревета.

“Хитно су нам потребни нови прозори и реновирање купатила. Кад се нешто поквари све сами поправљамо, сестре су чак куповале и завесе на бувљаку да их качимо између кревета, крпимо како умемо”, каже лекарка Сања Здравковић.

И уз степенице, на Одељењу гинекологије, ругло боде очи.

“Прозори су сређени на акушерству и неонатологији, а остатак одељења чека боље дане. Пукао нам је носећи зид, због дотрајалих прозора је стална промаја. Тешко се дише, што је посебан проблем на интензивној нези, јер венитлациони систем не ради већ 10 година, а тоалети су ‘неочистиви'”, жали се Рада Терзић, главна сестра за ГАК.

Директорка КБЦ-а проф. др Александра Аранђеловић спремна је да зграду где је две трећине болнице реновира од темеља до крова, али су јој надлежни, каже, везали руке.

“Не можемо ништа док Министарство здравља не реши питање статуса објекта. Зграду је подигла војска, а болници дата на коришћење осамдесетих година. Дозвола је истекла још 1999. и од тада зграда има правни проблем”, каже она и додаје да су молбу за решење проблема послали још у августу, да је регулисање правног основа у поступку, а одговор очекују ове године.

Сви шаљу даље 

У министарству здравља су само одговорили да се новинари обрате граду као оснивачу КБЦ Звездара, одновно Секретаријату за здравство! У Секретаријату за здравство су новинаре упутили даље. “Уствари, ако зграда припада држави, онда зовите Дирекцију за имовину, а ако је до војске, видите с њима”, рекла је Вера Дражић, секретарка за здравство.

 

Блиц

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!