ПРАВО на зараду које је законом загарантовано сваком запосленом, привилегија је тек у свакој петој фирми у Србији. Само у 20 одсто предузећа, ако изоставимо фирме које зависе од државне касе, радници могу да рачунају на сигурну месечну исплату. Незапослени имају све мање разлога да завиде онима са радним књижицама, јер многи међу њима месецима свакодневно напорно раде, а плате чекају – месецима.
Како за „Новости“ каже Драгољуб Рајић, директор Уније послодаваца Србије, која је спровела истраживање међу малим, средњим и великим фирмама, само 21 одсто предузећа исплаћује зараде сваког првог у месецу.
– Као главне разлоге за кашњење при исплати плата привредници су навели да не могу да наплате потраживања у року краћем од 100 дана – каже Рајић. – Жале се и да тешко скупљају новац за зараде, зато што истовремено морају да уплате и порезе и доприносе, као и да им је промет знатно мањи него у прошлој и претпрошлој години.
Међу разлозима за кашњење у исплати зарада које су привредници навели су и нелојална конкуренција из „сиве зоне“, задуженост код банака и других поверилаца и недовољно новца за куповину сировина и репроматеријала. Послодавци се жале и на то што укупна издвајања према држави не остављају простора да редовно исплаћују плате.
Сада су у Србији најпожељнији послодавци који редовно измирују све своје обавезе према радницима. Још траженије су оне фирме у којима се стимулише рад и награђује труд.
– Водили смо се идејом да и награђивање мора бити правично и објективно – каже за „Новости“ Дарко Аћимовић, генерални директор ДИС-а. – Тако смо и ове године поставили критеријуме вредновања свих запослених. Основни критеријуми од прошле године, присуство на послу током целе године, боловања која нису дужа од 21 радног дана и повреде радне дисциплине, ове године су проширени вредновањем конкретних параметара рада и резултата у раду, као и оценом непосредног руководиоца сектора.
Компанија „Сирмијум стил“ која се три године у Сремској Митровици бави производњом челичних гредица, једна је од ретких фирми које редовно исплаћују зараде. У „Сирмијум стилу“ напомињу да постоји и систем стимулације радника, која је у вези са резултатима производње. За остварење месечног плана производње радници имају стимулативну накнаду која је сразмерна увећаној производњи.
Зараде редовно добија и 1.700 запослених у компанији „Викторија груп“, једној од највећих прерађивача, извозника и инвеститора у региону.
У ДИСУ И БОНУСИ
Прошла година је била тешка и пуна искушења, али компанија ДИС је још једном пронашла снагу да 13. платом награди оне који су допринели резултатима у 2013 – каже за „Новости“ Дарко Аћимовић, генерални директор ДИС-а. – Запослени који су својим односом према послу, према својим колегама, према купцима, роби и основним средствима кршили радну дисциплину нису могли партиципирати у резултатима. После читаве анализе, 13. плату је добило више од 80 одсто запослених у компанији.
Новости
e to je stabilna ekonomija,gde radnici ne primaju platu…