Интервју

За отцепљење Венета од Италије 90% гласача

У италијанској регији Венето завршен је петодневни референдум на којем је скоро 90% становника гласало за отцепљење од Италије. Упркос чињеници да је протекли плебисцит имао консултативни карактер и да се коси са важећим италијанским законодавством, активисти сепаратистичког покрета су решени да обнове Венецијанску (Млетачку) Републику.

О својим будућим плановима у интервјуу за “Глас Русије” говори лидер удружења plebiscito.eu, који је био и иницијатор референдума Ђанлука Бузато:

– Ми смо свакако знали да у срцима становника Венета доминира велика жеља за независношћу. Ипак, резултати референдума су надмашили и наша најлуђа очекивања. И они нас, наравно, морају радовати. Ова жеља се поклопила са тешким временима која су погодила становништво. Она се нашла један на један са озбиљном социјалном и економском кризом, чији је узрок – пореско оптерећење, које је прешло све могуће границе. Овим гласањем становници Венета су желели да покажу своје незадовољство и жељу за оснивањем нове Венецијанске Републике.

Током демонстрација на Тргу Сињори у Тревизу, заједно са венецијанском заставом вијорила се и руска тробојка, док се код ваших сапутника, неочекивано, нашао плакат на руском језику. Како сте се одлучили да употребите руску симболику?

– У овом тренутку, многи људи у свету, који теже за добијањем слободе, настоје да остваре независност. Венето природно осећа велике симпатије према Криму и другим народима који покушавају да стекну суверенитет. Мислим на Шкотску, Каталонију и Фландрију. Сада имамо посла са Европом, која “преобликује” своју географску карту.

У нашем случају постоје најмање два важна међусобно повезана разлога. Први – жеља за отцепљењем је одувек постојала у нашем региону, од времена италијанске “анексије” Венета 1866. године, након наметнутог нам плебисцита. Жеља за отцепљењем од Италије има културне и моралне претпоставке.

Овај референдум је имао саветодавни, а не политички значај. Шта намеравате сада да предузмете, после једностраног проглашења “Републике Венето”?

– У ствари, ми смо се фокусирати на међународно право и право народа на самоопредељење. Већ смо предузели прве кораке ка независности. Био је сазван први орган Републике Венеције – “Савет 10”, који се састоји од десет кандидата, изабраних од стране народа на референдуму. Ми смо већ добили подршку огромног броја људи. За нас је то сасвим довољно за даље, и за добијање признања Венета на политичком нивоу.

Како видите независну Републику Венецију? Како ће држава градити своје односе са Италијом, или, на пример, са Русијом?

– У традицији дипломатије Венета је подршка миру и добросуседским односима. Циљ нам је изградња економски корисних односа са разним земљама света. Током референдума, постављено је било питање о учешћу Венецијанске Републике у међународним организацијама на шта је наше становништво дало своју сагласност. На такав начин, Венецијанска Република ће остати чланица Европске уније, градећи пријатељстве односе са Русијом и другим земљама света.

Нива Миракјан,

 

Извор: Глас Русије

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!