Агенција за борбу против корупције уловила више од 20.000 функционера, али то није све. Само за годину и по број се учетворостручио, очекује се бар још 10.000
АГЕНЦИЈА за борбу против корупције евидентирала је чак 20.617 функционера на свим нивоима у Србији, али ће се њихов тачан број знати тек после избора, кажу у овој институцији за “Новости”.
Њихов број је у року од само годину дана “нарастао” пет пута, јер је крајем 2010. у регистру Агенције било око 5.000 имена. Директорка Агенције Зорана Марковић процењује да ће коначан број “фотељаша” премашити цифру од 30.000, што значи да на сваког 237. становника Србије долази један функционер.
Сада су државни органи, на добровољној бази, пријављивали именована и постављена лица у својој служби. После мајског гласања, све институције чији је оснивач република, покрајина или локал, имају рок од 30 дана да Агенцији доставе податке о функционерима.
ЛОКАЛ ДИЖЕ КВОТУ ЗБОГ АПЕТИТА Прегломазни функционерски апарат на локалу не треба да чуди, јер су у већини општина на власти коалиције које чине и по неколико странака, и које своје партијске апетите задовољавају именовањем разних помоћника, заменика – каже нам Ђорђе Вуковић из ЦеСИД.
– По Закону, лепеза функционера је веома широка и обухвата од председника државе до руководиоца у јавним предузећима, библиотекама, школама, вртићима, здравству… Чак се и чланство у школском одбору третира као функционерски положај – каже нам проф. Зоран Стојиљковић, председник Одбора Агенције.
Око 13.000 фотељаша нагомилало се у републичким, покрајинским, градским, општинским органима и у јавним предузећима. Око 2.500 функционера је у судовима и тужилаштвима и отприлике још толико у здравству, просвети и другим установама. Према речима Александре Костић, портпарола Агенције, велики број функционера посебно је видљив на локалу, јер сваки град и општина имају своја јавна предузећа, разне установе…
Владимир Гоати, из организације “Транспарентност Србија”, објашњава да број функционера није у сразмери са величином наше земље:
– Ми имамо изузетно бројну политичку касту. Најбољи пример те политократије је парламент, који би уместо 250 посланика требало да има 125. Треба нам озбиљан хируршки рез на свим нивоима власти, али бојим се да ће то бити тешко, јер ће и после ових избора на власти вероватно бити гломазна коалиција.
Новости