Изостала је, на почетку године најављивана, катастрофа такозваних тржишта у развоју (емергинг маркет – земље као што су Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужноафричка Република – БРИКС…). Кретања у овим земљама, које се често означавају скраћеницом БРИКС, чак су помогла расту глобалног акционог индекса FTSE Ol vorld ekviti (All World equity) на 272,2 бодова што је највиши ниво од избијања светске финансијске кризе пре шест година. Целосветски индекс расте већ седам дана узастопно и недостаје му само још један мали корак (раст од 2,5 посто) да би се попео на рекордни ниво свих времена.
Сам индекс акција земаља ове групације (MSCI Emerging Markets)ступио на јуче на тромесечни максимум, а последњих недеља растао је брже од америчког индекса С&П.
Смиривање ситуације око Крима помогло је рубљи и руским акцијама да се врате на ниво из јануара. Иако подаци о кретањима кинеске економије нису били баш сјајни, кинеским акцијама помогли су разговори о реформама који се свиђају инвеститорима. Латиноамерички индекс МСЦИ ове недеље је достигао овогодишњи максимум, а бразилске акције су имале највиши раст у последње две године.
Глобални инвеститори су поздравили саопштења америчког ФЕД и његове шефице Џенет Јелен (Јанет Yеллен) према којима је још на снази њихова ванредна обавеза да се подржи раст америчке економије. То је помогло и тржиштима у развоју која су, иначе, на политику америчке банке доста осетљива. Наиме, било какво поскупљење новца које изазове ФЕД значи масовни одлив инвестиција из ових земаља. Јелен је потврдила да није нужно да се жури са завртањем монетарних славина, пре свега зато што је, како је објаснила, “тржиште рада и даље слабо”.
Аналитичари на Волстриту предвиђају да ће раст каматних стопа бити могућ почетком идуће године. То би, иначе, било прво повећање камата од избијања финансијске кризе. Инвеститори очекују да сутра буде објављен месечни извештај о кретању америчке незапосленопсти и отварању нових радних места.
Балкан магазин
Tamo mi treba da idemo.