Србија

У воћњаке са рукавицама на рукама

Ваљево – Податак да је прошлогодишњи извоз воћа и његових производа са подручја колубарског и мачванског округа на тржишта Европске уније износио 110 милиона долара довољно говори о значају ове пољопривредне гране.

Међутим, овакав биланс може да доживи судбину куле од карата ако се не буду поштовали строги прописи о безбедности воћа и поврћа. Никоме није ни накрај памети да уз малине, јагоде или трешње добије и вирус хепатитиса А који изазива жутицу и друге здравствене проблеме.

Ово упозорење чуло се на недавном скупу представника Министарства пољопривреде, водопривреде и шумарства, Завода за јавно здравље а у организацији Регионалне привредне коморе из Ваљева. Поред воћара, учесници овог састанка били су и хладњачари из овог краја.

Наиме, на неколико месеци пред бербу раног воћа, произвођачи и хладњачари као и остали учесници у ланцу упозорени су да морају да поштују строге прописе о безбедности воћа и поврћа које се извози из Србије у земље Европске уније.

Напросто, како се чуло, импровизација не сме бити, јер и поред свих атрибута да је воће из овог краја јединствене ароме, укуса и квалитета произвођачи могу да остану кратких рукава.

– У протеклих неколико година било је епидемија, пре свега у скандинавским земљама, након конзумирања свежег јагодичастог воћа увезеног са територије Србије. Оно је било загађено вирусом хепатитиса А који изазива заразну жутицу као и норовирусом. Због тога је важно свима у ланцу – од брања воћа, првенствено малина, па све до предаје истог хладњачарима објаснити како елиминисати ризик. Неопходно је обезбедити услове за прање руку, контролисати тоалете и отпадне материје, држати на одговарајућем нивоу хигијену целокупне опреме, као и хигијену транспортних средстава. Потребно је да вода која се користи за наводњавање и прање буде хигијенски чиста. Већина ових услова је на селу тешко остварива, али на томе се инсистира оштријим условима о безбедности воћа и поврћа – каже др Биљана Рајковић, начелница Центра за контролу и превенцију болести при Заводу за јавно здравље из Ваљева.

На скупу у Ваљеву чуло се да један број хладњачара још није успео да достигне функционални ниво система безбедности по Хасап стандарду, па ће пољопривредна инспекција до почетка сезоне бербе и откупа воћа проверавати ову ту обавезу.

– Европски захтеви су специфични и инсистираћемо на томе да свим учесницима у ланцу предочимо које су наше обавезе и шта се очекује од произвођача и државе. Воће које извозимо у Европу треба да буде препознато и прихваћено као српски бренд. Иначе, наш закон о безбедности хране усаглашен је са оним у Европској унији и цео систем је заснован на Хасап стандарду, који представља неку врсту „ситне мреже“ за спречавање ризика – навео је Ненад Вујовић, начелник пољопривредне инспекције при Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде.

Када смо малинарима из ваљевског краја још пре неколико година предочили да ће врло брзо у бербу морати да иду са специјалним рукавицама, многи су на тако нешто реаговали смехом.

Прошле сезоне примећени су многи са опремом као да асистирају у хируршким салама. Ако малина и остало воће буде имало повољну откупну цену, за овогодишњу кампању бербе, кажу, обући ће и скафандере.

 
Б. Нововић
Фото Б. Нововић
Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!