Пола милијарде динара депозита државних фирми, које су уједно и највећи порески дужници, остало је заробљено у Универзал банци.
Од 126 државних фирми које су у овој банци држале 5,5 милијарди динара, њих петнаестак дугује држави огромне суме на име неплаћених пореза и доприноса. Једна од таквих фирми је и „Застава оружје“, која је у банку пред стечајем ставила више од 327 милиона динара, иако држави дугује 22 пута више.
Раде Громовић, директор овог предузећа, рекао је за “Блиц“ да је одбрамбена индустрија принуђена да послује са једном од четири домаће банке, од којих су све у тешком стању, јер остале не желе да раде са фирмама из ове групације.
– Проблеме заробљених депозита у Универзал банци имају не само „Застава оружје“ већ и друга слична предузећа. Депозит који смо имали у УББ је у ствари уплата министарства одбрамбене индустрије земље с којом имамо уговор о трансферу технологије за реализацију тог уговора – каже Громовић.
Универзал банци новац су поверили сви – од Агенције за осигурање депозита, преко јавних и комуналних предузећа, завода, Црвеног крста и синдикалних организација. Према сазнањима “Блица“, у тренутку када су наслутили шта ће да се деси, приватне фирме почеле су масовно да извлаче новац из ове банке. У исто време државна предузећа добила су налог да новац уплаћују у њу како би увећали капитал банке који је у том тренутку претио да падне испод законског минимума.
Највише новца изгубила је Агенција за осигурање депозита, која управља са 1,3 милијарде динара сакупљених продајом имовине пропалих банака попут Беобанке и Инвестбанке, који је требало да буде враћен грађанима који су изгубили паре у овим банкама.
У врху листе је и „Југоимпорт СДПР“, коме је заробљено остало око 620 милиона динара, „Завод за уџбенике“ са око 564 милиона динара и Поштанска штедионица, државна банка која је из несхватљивих разлога у овој банци држала око пола милијарде динара.
“Никаква сазнања о проблемима банке“ није имао ни Завод за уџбенике, а када се сабере новац који су ЕПС и предузећа која су повезана са њим оставила у Универзал банци, укупна свота износи 653 милиона динара.
За три дана извукли 2,42 милијарде евра
– Проблеми са ликвидношћу у Универзал банци испољили су се у јануару, када је забележен висок одлив депозита од 1,6 милијарди динара, а само у три радна дана, од 27. до 29. јануара, из банке је повучено 2,42 милијарде евра девизне штедње – кажу у НБС. Имајући у виду угрожену ликвидност банке, што су показали налази непосредне контроле обављене од 29. 11. 2013. до 31. 1. 2014, НБС је одлучила да Универзал банци одузме дозволу за рад.
Горица Авалић, Бојана Анђелић
Фото: В. Лалић
Блиц
Pa uobičajeni postupak. Pare iz banke pokradu, nema ko da vrati, banka propadne, a sve manjkove finansira blesavi narod. Eto i tako se PERE opljačkani novac. Normalno niko ne odgovara, nikom se ne oduzima bespravno stečen novac ili imovina.
Ma pljačka razradjena, sve ide kao po loju…..