У првих 100 дана свог рада Влада Србије продаће Телеком Србија. Ову, за неке изненађујућу одлуку, саопштио је премијер Александар Вучић у експозеу стављајући ово питање у врх приоритета новог кабинета.
– Телеком ће морати да буде приватизован како би одржао корак с конкуренцијом. Подсећам да се удео Телекома на тржишту мобилне телефоније смањује, као и да више нема монопол на тржишту фиксне телефоније. У Србији ће бити додељена лиценца за 4Г мрежу, а држава и Телеком тренутно немају средстава да финансирају изградњу те мреже – рекао је Вучић.
Заокрет Вучића је очигледан, нарочито ако се има у виду да су челници управо његове партије до пре само три године били горљиви заговорници останка Телекома у рукама државе. Напредњачка влада је овом одлуком дала за право влади Демократске странке која је тврдила још 2011. да се Телеком мора продати, јер ће у супротном пропасти. Демократе тада нису успеле, што због отпора јавности, што због незадовољства тада понуђеном ценом.
Партнери за ЕПС и аеродром
Премијер је најавио улазак мањинског партнера у Електропривреду Србије.
– На тај начин би се повећала вредност ЕПС-а, за случај да се одлучимо да га продамо, што би могло да се деси 2016. године – рекао је Вучић. Додао је и да ће за београдски аеродром бити пронађен концесиони партнер. Како су “Вести” већ писале, компанија из Емирата могла би после Ер Србије да преузме и ваздушну луку.
Професор Економског факултета Милојко Арсић истиче да Србија генерално посматрано не може да оствари велике приходе по основу дивиденди јавних предузећа.
– Телеком је ранијих година у буџет уплаћивао и више него што је економски оправдано. Његови конкуренти не морају да плаћају толики проценат добити својим власницима, док Телеком то мора – рекао је Арсић и додао да то доприноси смањењу конкурентности овог државног предузећа које је, како су саопштили у компанији, лане остварило 15,3 милијарде динара профита.
Гувернерка претила бомбама
Челници СНС-а били су најватренији противници продаје Телекома. Предомислили су се. На то је Владу подсетио и председник Демократске странке Драган Ђилас који је освежио успомену на речи данашње гувернерке НБС, а тада потпредседнице СНС-а Јоргованке Табаковић која је радила у Телекому да ће се “опасати бомбама да би одбранила Телеком од продаје”.
Подсетимо, влада Мирка Цветковића је у мају 2011. прекинула преговоре с тада јединим заинтересованим купцем – Телекомом Аустрија. Бечлије су прво понудиле за 51 одсто деоница 950 милиона, а потом 1,1 милијарду евра, али је Влада очекивала барем 1,4 милијарде намеравајући да тим новцем финансира превремену отплату најскупљих кредита државе.
Још се не зна колики део Телекома Вучић намерава да прода, као и где ће отићи новац. Пошто Телеком сваке године из добити уплаћује у буџет Србије око 200 милиона евра, Влада ће после приватизације остати без тог прихода, те ће Министарство финансија морати да нађе нове изворе.
Поред Телекома, Вучић је најавио и приватизацију Дунав осигурања, стратешког партнера за Електропривреду Србије и РТБ Бор, као реорганизацију највећих државних дужника попут Србијагаса и Железница Србије.
Лажни изговори за приватизацију
Један од највећих заговорника очувања Телекома у државном власништву је и др Александра Смиљанић, министарка телекомуникација у влади Војислава Коштунице и професор на београдском Електротехничком факултету.
На одлуку Вучића да прода Телеком, Смиљанићева за “Вести” одговора:
– Не знам зашто Телеком не би могао да се носи са конкуренцијом. Добро је да имамо конкуренцију у мобилној телефонији. Међутим, она не може бити нарочито оштра, као код других привредних грана, јер је број фреквентних опсега, а самим тим и мобилних оператора, ограничен. То је један од разлога зашто су телекомуникације једна од најпрофитабилнијих привредних грана.
На питање како тумачи губитак монопола Телекома у фиксној телефонији, она каже да “конкуренти који се појављују Телекому и даље имају далеко слабије развијену инфраструктуру”.
Кад је реч о немоћи државе да инвестира у 4Г мрежу, како то наводи премијер, Смиљанићева изражава дубоку сумњу:
– Цена телекомуникационе опреме у свету константно пада, опрема је
модуларна, бежичне технологије су јефтине, а Телеком има велики профит.
Не видим зашто Телеком не би могао да улаже у 4Г мрежу, без асистенције државе. Наравно, власт сваку фирму може да упропасти из немара или ако то из неких разлога жели – закључује наша саговорница.
Вести
ode telekom….
i nas da proda u paketu
i nas da proda u paketu
sve dublje i dublje…