Да ли ће наредних дана многе бензинске станица у Србији остати без дизела Д-2, како кажу у Удружењу нафтних компанија Србије, или ће ово гориво стићи и на пумпе на којима га сада нема, видеће се.
Наиме, из тог удружења истичу да је испорука овог горива прекинута пре седам дана и да је Нафтна индустрија Србије обавестила компаније, чланице УНКС-а, да ни наредних дана неће моћи да преузму уговорене количине дизела Д-2, а да се обнављење испорука најављује тек за половину месеца. Из удружења апелују на надлежне да што пре створе услове за равномерну испоруку дизела Д-2 свим учесницима на тржишту да би се спречио поремећај у снабдевању.
Из УНКС-а указују на то да је равномерна испорука дизела Д-2 свим учесницима на тржишту неопходна јер многе бензинске станице, на основу добијених тендера, снабдевају кориснике међу којима су и болнице, службе хитне помоћи, пекаре. Они истичу да је, иако нема званичног образложења за ситуацију са снабдевањем дизелом Д-2, извесно да расположива количина овог горива одлази на бензинске станице НИС-а, на које је Управа за аграрна плаћања Министарства пољопривреде, трговине, шумарства и водопривреде преусмерила целокупну продају регресираног горива за пољопривреднике, а ради се о 20 милиона литара евродизела и 60 милиона литара дизела Д-2.
Да би због таквог начина продаје регресираног горива могло доћи до поремећаја у снабдевању из УНКС-а је указано још пре петнаест дана, и то предвиђање се показало исправним, истичу у овом удружењу. Такође, у УНКС-у наглашавају да ће, због поремећаја у снабдевању дизелом, компаније, чланице УНКС-а претрпети велику штету јер неће моћи да испоштују преузете обавезе према већим купцима. Уз то, решење овог проблема немогуће је наћи на некој другој страни, пошто се дизел Д-2 не може увести, истичу у УНКС-у.
Д. Мл.
Прво паори, а онда у ред
Месечна производња дизела Д-2 у Нафтној индустрије Србије је око 50.000 тона, што је довољно за потребе домаћег тржишта и испуњавање обавеза према уговорима набавке, указују у овој компанији. Основни купци овог горива сада су пољопривредници, а НИС га, у периоду пролећне сетве, обезбеђује по ценама значајно нижим од цене коштања, дајући на тај начин подршку агроиндустријском комплексу, програм који је покренула Влада Србије и који представља допринос стабилизацији тржишта у земљи. Осим тога, у низ осталих купаца дизела Д-2 на велико спадају и државне институције чије је снабдевање, такође, апсолутни приоритет за компанију.
Што се тиче других комерцијалних клијента, указују у НИС-у, обавезе се испуњавају у оквиру производних могућности. Уз то, из НИС-а истичу да је, у складу с кретањем берзанских цена нафтних деривата у последњих десет дана, велепродајна цена евродизела снижена у просеку два динара по литру.
Дневник