Економија

Банке отму милијарду динара месечно само за одржавање рачуна

Најлакше зарађене паре у банкарском сектору вероватно су оне које се слију по основу одржавања текућег рачуна. За ту услугу банке у Србији месечно узму у просеку 960 милиона динара а да притом немају никакав посебан трошак.

До суме од готово милијарду динара месечно, односно 11,5 милијарди динара годишње, долази се ако се узме просечна тарифа од 150 динара и помножи са 6,4 милиона текућих рачуна, колико бележи Удружење банака. Па иако текући рачун није аутомобил па да му треба одржавање (сервис, технички преглед, поправка), банкари се вајкају и да око њега има посла и трошка.

Објашњавају да је упослен службеник, информациони систем кошта, као и базе података, а хабају се и рачунари. У суштини наводе све оне трошкове који постоје и кад одобравају кредите, примају штедњу, књиже рачуне или пружају било коју другу услугу.
– Уосталом, банке треба нешто и да зараде. Не можемо сав профит остварити кроз камате на кредите пошто банка плаћа камату на штедњу – каже један банкар.

Камата на текући рачун

Да би се позиционирале на тржишту, поједине банке нуде и стимулативну камату по текућем рачуну. То је њихова конкурентска предност на тржишту које броји 33 банке пошто је реч углавном о мањим банкама са мањим тржишним учешћем и слабијом заступљеношћу по броју филијала, банкомата, нарочито у унутрашњости. У Ерсте банци кажу да им та услуга није занимљива јер је реч о симболичној камати коју би добио клијент од 0,5 или један одсто годишње. У Фолксбанци нуде камату на средства која се у току месеца не троше са рачуна и каматна стопа је око три одсто годишње.

Душан Узелац са портала “Каматица” каже за “Блиц” да је одржавање текућег рачуна најлакша зарада за банку, која на тај начин наплаћује у суштини неограничен ресурс.
– Уз ту услугу, банке обично имају читав пакет других услуга. Рецимо, самим отварањем текућег рачуна добио сам и путно здравствено осигурање док сам у Европи. Идеја је да вам продају све то за нешто вишу цену од обичног одржавања – каже Узелац.
На опаску да су углавном стране банке те које папрено наплаћују одржавање текућег рачуна, и до 450 динара месечно, Мирослав Ребић, директор сектора за пословање са становништвом банке Сосијете женерал каже да је реч о пословној стратегији.
– Ја се сећам да сам плаћао одржавање рачуна и пре 20 година у тадашњој Беобанци – каже Ребић и додаје да грађани у том “скупом” пакету добијају коришћење дебитних картица, слање извода са рачуна, мобилно и веб-банкарство, могућност плаћања рачуна, као и пребацивање средстава са девизног на динарски рачун, што је нарочито корисно у иностранству.

 

Блиц

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!