Брисел – Кантица за песак, простирка за плажу и крема за сунчање – класични прибор просечног породичног летовања изван је домашаја за 40 одсто становништва ЕУ. Наиме, у јеку предизборне битке за нове лидере политичке пирамиде ЕУ и нагађања о даљим мерама ЕЦБ за оживљавање посустале привреде, више од 200 милиона Европљана нема пара да отпутује на седмодневни одмор било где.
Четири од 10 Европљана предах од радног места данас себи могу да приуште само код куће, открива најновији извештај Евростата, званичне статистичке агенције ЕУ. Туризам на страну, растући број Европљана једва крпи крај са крајем и све ближи је ивици сиромаштва, посебно у Немачкој, тврди Евростат. Осим што чак 22 одсто Немаца неће никуда на одмор, трећина становника „европске привредне локомотиве” не би била у могућности да намири било какве изненадне трошкове, нити да купи било шта ново за кућу што је скупље од 1.000 евра.
„Похвале немачком привредном моделу који краси ниска незапосленост и трговински суфицит скривају цену тог успеха коју су платили милиони радника ниским и све нижим личним дохотком”, упозорио је Томас Рикерс, председник немачке Уније металских радника на балтичкој обали. У појединим секторима немачке привреде реални лични доходак опао је за 10–18 одсто у последњих неколико година, док се сваки пети радник води као „слабо плаћен”, наводи портал „Евроактив”. Истовремено, осам одсто Немаца признају да не могу да приуште месо или рибу на трпези ни сваки други дан у недељи. Иначе, на принудно посном менију је 11 одсто Европљана открива Евростат.
Изнурени слабом исхраном и танким новчаником, Европљани сезону годишњих одмора летос масовно дочекују у четири кућна зида. Сваки десети Швеђанин, 14 одсто Данаца и 17 одсто Холанђана неће крочити изван места пребивалишта.
У региону најлепших плажа европског Медитерана и обала Црног мора још је већи број домаћег живља који ће – ако узме годишњи одмор – остати ту где је. Чак 75 одсто Бугара и Румуна немају пара за седмицу одмора на страни, док ће око половина Португалаца, Италијана и Грка са кућног прага гледати око себе безбрижне странце на летовању, тврди Евростат.
Није јасно како ће тих 200 милиона Европљана који не могу да скрпе ни за седам ноћења, прионути на посао од јесени.
Да ли ће нови правилник о рачунању економских резултата чланица ЕУ, и даље мере монетарне политике ЕЦБ брзо утицати на стандард подножја европске пирамиде, такође није извесно.
Т. В.
Политика