Београд – За разлику од потпредседнице Владе Зоране Михајловић, стручна јавност у нашој земљи не сматра да треба тражити алтернативу гасоводу Јужни ток и да ће снабдевеност Србије “плавим енергентом” бити угрожена због сукоба у Украјини.
Војислав Вулетић, генерални секретар Удружења за гас Србије, не дели мишљење да је изградња гасовода Ниш – Димитровград реалан пројекат и тврди да чак и да буде изграђен, не може да се говори о “алтернативном правцу” снабдевања.
– Гас који би се транспортовао тим гасоводом био би из Русије. Једноставно “плави енергент” којима се Бугари снабдевају из Русије би се кроз гасовод Ниш – Димитровград спроводио у Србију. Значи ту нема речи о било каквој алтернативи јер гас потиче од истог снабдевача. Алтернатива би била ако би се гас допремао из неке друге земље, а не Русије. Према томе, на начин како то у јавности пропагира потпредседница Владе Зорана Михајловић не може се елиминисати зависност Србије од руског гаса – објашњава наш саговорник.
Он истиче да би било добро да Србија добије још један правац снабдевања “плавим енергентом” и да је пројекат гасовода Ниш – Димитровград добра идеја, али да велики проблем представља његово финансирање.
– Довољно је, као илустрацију, рећи да би Србија за тај пројекат морала да обезбеди 70 до 80 милиона долара, што је за нашу земљу огромна сума. Европска унија хоће Бугарима да финансира изградњу њиховог дела деонице, а нама је евентуално спремна да да свега 10 милиона долара, што је недовољно. Пројекат за изградњу гасовода Ниш-Димитровград урађен је још 1996. године и још тада се одустало од њега због економске неисплативости. Наиме, на тој деоници нема довољно потрошача који би могли да конзумирају тај гас. Привреде у том делу готово да нема, већином су та индустријска предузећа престала са радом, тако да је потпуно неисплативо правити гасовод на тој деоници. То би било исплативо само ако би Европска унија одлучила да Србији обезбеди потребан новац за инвестицију, али она то, бар у овом тренутку, није спремна да учини – наглашава Вулетић.
Наш саговорник категорично тврди да не постоје ни најмање шансе да по политичкој линији пропадне изградња Јужног тока због оружаних сукоба у Украјини.
– Под бројем један, Јужни ток се управо гради због потреба потрошача у Европској унији, првенствено у Италији. Под бројем два, компаније из ЕУ, односно Италије, Француске и Немачке поседују 50 одсто акција заједничког предузећа за изградњу Јужног тока. Тако да би политичко стопирање тог пројекта нанело штету компанијама из ЕУ и то њених водећих земаља. Улога Европске комисије, која због ситуације у Украјини тражи стопирање Јужног тока, у ЕУ је велика, али ипак је много важније шта говоре и како се понашају представници националних влада. Приметно је да Немачка избегава да каже било шта ружно о Русији и да није спремна да угрози интересе своје привреде због било каквих политичких разлога – сматра Вулетић.
Према његовом мишљењу, Србија поседује довољне количине природног гаса у резерви тако да евентуално “завртање славине” због ситуације у Украјини не може угрозити снабдевање потрошача у нашој земљи.
– Имамо довољно гаса у подземном складишту Банатски двор све до Нове године. То складиште је пуно и нема потребе за било каквом бригом нити таложењем додатних количина у складиштима у Мађарској – закључује Вулетић.
Г. Влаовић
бесмислени политичари имају алтернативу
Nadam se da će zakoni da prorade i da, ako se uporište u zakonu nađe, ona bude uhapšena … naravno i po zakonu osuđena …
NATO
Nadamce dace i ona ubrzo,morati dici sidra,takve nam nisu potrebne.
Znači laže kučka i širi paniku da nećemo imati gasa.
Crkla dabogda,plastična drolja.