Економија

Вишње преродиле, само да леда не буде

Прокупље – Црвене се вишњици дуж целе Топлице. За десетак дана почиње берба, а то је за велики број пољопривредника главни и највећи извор прихода. Овде се у сезони откупи и до 30.000 тона сочне киселкасто-слатке воћке.

Сорта облачинска, названа по Облачинском језеру испод Јастрепца где је откривена, веома је родна, не тражи неко посебно земљиште, а с обзиром на то да је ниског раста лако се и негује и бере.

Пред сам почетак овогодишње бербе, у Прокупљу су се састали крупни произвођачи и велики откупљивачи вишње, да би се договорили како што успешније да обаве овај велики посао, који, како рече Мирољуб Пауновић, председник општине, представља главну бригу свих, од власти до одгајивача и берача.

Зоран Обрадовић из Мале Плане бави се и гајењем вишања и њиховим откупом. Каже да је овогодишњи род за 20–30 одсто већи него прошле године и да је квалитет веома добар. Он гаји вишњу на око осам хектара и нада се да ће откупна цена бити приближна прошлогодишњој – 40 до 50 динара за килограм.

– Има доста проблема у откупу вишања. Високе су комуналне таксе: за свако откупно место откупљивач треба да плати по 30.000 динара. Само на име тога прошле године сам платио милион и шездесет хиљада. Има откупљивача и са по 50 откупних места, јер је ово планински крај, у сеоским кућама су остали само стари који не могу да транспортују вишњу јер нeмају чиме. Због тога морамо да имамо више откупних места – каже Обрадовић.

И други откупљивачи истакли су овај проблем, али су се жалили и на поступке инспектора. Јер, они траже много папира, рекли су, које често произвођачи немају. Вишње, на пример, продаје унук, а он нема решење да је од деде наследио вишњик. Шта да се друго уради него да се вишње, ипак, откупе. Слично је и са исплатама: само око трећине је овде регистрованих домаћинстава којим може да се плаћа на банковни рачун. Осталима се плаћа у готову. А и на једно и на друго се плаћа ПДВ, о чему мора да се води компликована администрација – кажу откупљивачи.

Десет динара за обрани килограм   

Берби се радују и берачи. Многи од њих за десетак, петнаест дана, колико траје берба вишања, пристојно зараде. Прошле године им је плаћано и по 10 динара за убрани килограм, а дневно може да се тим послом заради до 1.600 динара. Зато овамо долазе берачи из свих крајева: од Беле Паланке па све до Бујановца. Многе породице, нарочито Рома, у вишњицима и спавају.

Основни проблем у Топлици је где сместити толики род вишања. У крају нема прерађивача овог воћа, па су откупљивачи приморани да га транспортују у Александровац, Књажевац, или још удаљеније Ваљево, Осечину, Коцељеву. И то, наравно, снижава откупну цену.

Инфо

2.358 хектара у општини Прокупље је под засадима вишње
1.063 вагона вишње је откупљено прошле године, а процењује се да ће ове године бити и целих 1.500 вагона 
100.000 тона вишања сорте облачинска, према проценама, роди у Србији годишње, од тога скоро половина у Топлици

 
Д. Борисављевић
Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!