ПЕШТЕР – Подстакнути опредељењем Владе Србије да у наредном периоду пољопривреди посвети посебну пажњу, сточари су у Карајукића Бунарима, на централном Пештеру, формирали Земљорадничку задругу „Пештерска висораван“. Свесни огромних и неискоришћених потенцијала Пештерске висоравни, најугледнији сточари са подручја општине Сјеница и Тутин, како је најављено на оснивачкој скупштини, одмах ће прионути на посао.
– Много тога нам, када су сточарство и овај део Србије у питању, не иде како треба, уместо да овај крај буде „мала Аустралија“ и да здравом храном из нетакнуте природе снабдевамо пола Европе, млади људи одлазе са Пештера, сточни фонд се смањује, а овај можда најлепши део Србије полако замире. Желимо да то променимо, хоћемо да подстакнемо државу да нам помогне, тражићемо ускоро пријем код премијера Александра Вучића, предочићемо му могућности Пештера и наше планове и затражити подршку која, надамо се, неће изостати – каже председник Скупштине ЗЗ „Пештерска висораван“ Екрем Лекић.
МЛЕКО КАО МЕЛЕМ
ПЕШТЕРСКЕ овце, краве и козе пасу 22 лековите траве којих нема у другим деловима Србије. Вода је такође чиста као суза и долази из нетакнуте природе, па су производи са овог подручја „и храна и лек“. Овдашњи сточари и основачи ЗЗ „Пештерска висораван“ тврде да су њихови главни адути: пештерско јагње, сјенички сир, пршута и паприка у павлаци, такозвана овчавина, којима би, уз релативно мала улагања и уз организовану подршку државе, могли да „преплаве Европу“.
– Наша породична фарма у селу Долићи, на више од 200 хектара површине, тренутно броји 500 оваца, 300 јагњади и 100 расних крава – музара. Циљ нам је бар 5.000 оваца и 1.000 крава. Пошто се успешно бавимо и грађевинарством у Русији, није нам проблем да увећамо стадо, учинили би то одмах да се не суочавамо са низом проблема. Почев од лоших путева и друге инфраструктуре, неорганизованог откупа, неадекватне ветеринарске службе до компликоване општинске и државне администрације – истиче Сенад Бајрамовић, кога су колеге сточари изабрали за првог директора ЗЗ „Пештерска висораван“.
На овом скупу је речено да се мора најхитније решавати невоља са ветеринарском службом и уматичењем сточног фонда. Од 38.000 оваца и 26.000 грла крупне стоке на подручју сјеничке општине уматичено је једва пет одсто.
– Ветеринари морају стално да буду уз сточаре, Пештер треба да буде заштићено географско подручје из кога ће здрава храна ићи на три стране света, у Русију, Европску унију и арапске земље. Задруга ће бити стожер јачања сточарства, повећања производње здраве хране, заједништва (основали је Бошњаци и Срби) и опастанка на овим просторима – истиче мр Славољуб Јовановић, правни заступник ЗЗ „Пештерска висораван“.
Новости
Bravo ljudi! Samo napred!
morace traziti dozvolu od zapada, nema nista bez njihovog odobrenja. pa ovo je srbija
Svaka cast!