Бивши министар привреде Саша РАДУЛОВИЋ за аустријски лист: Вучић је човек који најављује најављено. Његова реч нема никакву тежину. Он говори оно што други желе да чују, чак и онда када о свему томе има потпуно другачије мишљење
ТАГЕСЦАЈТУНГ: Опозиције у Србији готово и нема, булеварска штампа делује као чекић за противнике режима. Критички медији једва и да постоје
КРИТИЧАРИ власти у Србији суочавају се са озбиљном цензуром, примећује берлински ТАЗ и пише, како се блогови блокирају, а аутори хапсе. О Србији данас пише и аустријски Пресе. Лист наводи да се ближи банкрот.
„У Србији све изгледа у најбољем реду. Земља је у јануару започела преговоре о приступању Европској унији. Запад поздравља политику Београда према Косову, премијера Александра Вучића примају у Бечу, Паризу, Берлину. У четири ока разговарао је крајем јуна и са канцеларком Меркел. Економска ситуација у Србији је тешка, али Вучић је посвећен реформама и истовремено од ЕУ рачуна на помоћ. Занемарује се чињеница да је деведесетих направио име као ратни хушкач – све док у региону заговара политику мира дозвољене су, по свему судећи, ситне мањкавости на унутрашњем плану. Између осталог и то да опозиције у Србији готово и нема, да булеварска штампа делује као чекић за противнике режима. Критички медији једва и да постоје“, примећује берлински Тагесцајтунг (ТАЗ).
Цензура у изражавању слободе мишљења је очигледна јер онај ко превише критикује Владу Србије, мора да рачуна на проблеме са надлежнима. Интернет-странице са критичким садржајима се блокирају, а аутори приводе, додаје се даље у тексту.
„Нема доказа да се иза тога крије режим, али не мети су углавном текстови у којима се критикује власт“, каже новинарка Времена Јована Глигоријевић, а преноси ТАЗ. При томе, у дневној штампи уопште нема текстова у којима се одлуке и поступци власти доводе у питање. Постоје два ТВ формата у којима се може чути и по која критика, мада је један од њих хумористичког карактера.
Јована Глигоријевић
„Новинарска удружења упозоравају да је тешка економска ситуација коју осећају и медији угрозила слободу штампе. С друге стране, власници великих предузећа и издавача не желе да се замерају политичарима јер би то могло да угрози њихово медијско пословање“, пише Тагесцајтунг.
Такве околности воде аутоцензури. Новинари страхују за своју материјалну егзистенцију. У време катастрофалних поплава у Србији, свака критика на рачун власти, тумачена је „као напад на премијера Вучића, а самим тим и на комплетну државу“. Поједини интернет-портали су били блокирани, а блогери хапшени. Након оцена Организације за европску сарадњу и безбедност, да се у Србији могу уочити притисци на медије, Вучић одговара критикујући представнике међународне заједнице.
„На медије не вршим притиске ја, већ поједини амбасадори и ОЕБС“, одговорио је премијер Србије и затражио извињење.
Паула Тиде, заменица шефа мисије ОЕБС у Србији, одбила је да се извини и подсетила како је Скупштина Србије требало да усвоји важне медијске законе, који додуше не гарантују побољшање прилика на медијској сцени – али то се ипак није догодило.
Српски таблоиди (који бране Александра Вучића) пишу „о европском удару на Србију и украјинском ултиматуму“.
И у афери о докторској дисертацији министра унутрашњих послова Стефановића пронађена је „порука Запада српском премијеру, да би могао бити смењен сваког тренутка“. Епилог свега тога је: ништа. „Медији су добили брњицу, а опозиција је занемела“, закључује ТАЗ.
„Није прошло ни сто дана од устоличења нове гарнитуре власти, а министар финансија подноси оставку. Економски посрнула балканска земља иде у правцу банкрота“, пише аустријски дневник Пресе. „Чудо у које се пре годину дана (потпредседник владе) Александар Вучић уздао, харвардски дипломац Лазар Крстић (Крстић је студирао на Јејлу), повлачи ручну.
Лазар Крстић
У међувремену бивши министар финансија, предлаже озбиљне резове у издвајањима за плате и пензије, упозоравајући на грчки сценарио, али у тој намери наилази на отпор. (…) Због тешких поплава очекује се негативан привредни раст од једног процента. Упркос обећањима и најављеним реформама, кандидат за ЕУ креће се све брже и брже ка неликвидности. Буџетски дефицит је на рекордно високом нивоу, а ионако огроман број пензионера и даље расте“, коментарише Пресе.
Током изборне кампање обећавало се много. „Најаве из руководства ауто-концерна Мерцедес, како ће се у фабрици Икарбуса производити комплетна каросерија за аутобусе – о чему је у марту говорио Вучић – српску привреду су обасјале надом. Потражња за српским Мерцедесом у југоисточној Европи биће велика – говорио је премијер, уверен да је реч о сигналу, који наговештава привредни раст“, подсећа Пресе и додаје: „Од златних обећања је прошло четири месеца, а од прототипа и производње српског Мерцедеса још увек ни трага.“
Све су мања очекивања од реформи, чији би се учинак, према оценама самог „елоквентног председника владе“, могао осетити за три до четири године. У њих не верује ни бивши министар привреде Саша Радуловић: „Он је човек који најављује најављено. Његова реч нема никакву тежину. Он говори оно што други желе да чују, чак и онда када о свему томе има потпуно другачије мишљење“, каже Радуловић за аустријски лист.
Лист подсећа читаоце да власт у Београду располаже „комотном двотрећинском већином и због тога не мора да страхује од евентуалних избора, а ни од генералног штрајка синдиката. Вучићеву владу од обећаних реформи ништа не може да одврати – сем ње саме“.
Дојче веле, Факти
VUCIC PREVARANT..
aahhhjjJJOOOOUUUUJJJJ….
klasika
Cim zapad nekogsrpskog politicara pocne kritikovati znaci neizvrsava dobro domaci zadatak.Sto se opozicije tice pa oni su sami sebe rasturili boreci se za vlast unutar svojih partija,a ko nam je u opoziciji bolje i da je nemamo……