Економија

Мањи број занимања са бенефицираним стажом

Поента новог прописа – није важно колико си радио и уплаћивао, већ колико ће пензија да кошта државу која није умела да управља Фондом ПИО

Нови закон о ПИО који ступа на снагу 1. јануара наредне године покварио је рачуницу многим будућим пензионерима који су рачунали да ће раније у пензију како би коначно уживали у ономе што су годинама кроз доприносе за ПИО уплаћивали.

Законодавац не само да је, дакле, пооштрио услове за пензионисање увођењем казни и за мушкарце и за жене, већ је померио границу за одлазак жена у пензију, све у циљу смањења оптерећења на буџет. Како би читаоцима појаснили неке од нејасноћа које доноси нови закон „Политика” ће и данас покушати да одговори на нека од питање која су стигла нашој редакцији.

Питање – До сада је било могуће, уколико добијете отказ под одређеним условима, да на бироу будете и до две године, са плаћеним свим доприносима и с неком платом. Да ли ће то бити могуће и по новом закону и под којим условима?

Одговор – Закон о изменама и допунама закона о ПИО не регулише ово питање. Ово питање је материја Закона о запошљавању и осигурању за случај незапослености,чију реализацију обезбеђује Национална служба за запошљавање. Није нам познато да ће Закон о запошљавању бити мењан. Вероватно ће у Националној служби за запошљавање моћи више да вам кажу о насталој ситуацији проузрокованој поступним померањем старосне границе за стицање права на старосну, односно превремену старосну пензију

Питање – Да ли је новим законом о пензијама дошло до неких измена по питању бенефицираног радног стажа? Коме су та права укинута?

Одговор – Да. Прописано је да се на административно-техничким радним местима, односно пословима, не може више рачунати с бенефицијама (члан 6. Закона о изменама и допунама Закона о ПИО), али конкретизација на којим радним местима, односно пословимаостаје бенефицирани стаж, када су у питању одређене категорије осигураника из члана 42. ЗПИО (полиција, спољни послови, БИА, извршавање кривичних санкција и пореска полиција), знаће се после доношења подзаконских аката ресорних министара и министра надлежног за послове ПИО. Ови акти морају да будуусаглашени са законском нормом из члана 6. Закона о изменама и допунама ЗПИОу року од 90 дана од дана ступања на снагу измена и допуна (члан 18. Закона о изменама и допунама ЗПИО).

Питање – Ове године, 28. децембра, имаћу 60 година и 6 месеци живота и 35 година и два месеца радног стажа. Да ли имам услов за пуну пензију, јер је за ову годину предвиђено 35 година и 8 месеци радног стажа (или старосна пензија још ове године подразумева пуну пензију са 35 година).

Одговор – Актуелним Законом о ПИО за стицање пуне пензије у овој години потребно је 35,8 година радног стажа.

Питање – Нови Закон о ПИО ми је „великодушно” додао још три године рада пре него што могу да остварим превремену пензију. При том моја школска другарица је у старосној пензији од 2010. године, а ја нисам и то само зато што сам студирала и завршила факултет на време. Због тога сам кажњена са седам година додатног рада. Да ли се тако награђују жене које поред породице (имам само двоје деце па немам право на додатни стаж) и куће имају и каријеру.

Одговор – Новим законом о ПИО жене које имају једно и двоје деце имаће право на посебан стаж, али тек од 2032. године. До тада ово право могу да користе само мајке с троје деце. С обзиром на то да имате двоје деце од 2032. године то ће вам се рачунати као једна година посебног стажа за шта ћете приликом обрачуна пензије добити нешто већу пензију.

Питање – Какав је то закон који ступа на снагу у 2014. години, а одредба о признавању стажа мајкама примењује се од 2032?

Одговор – Нови закон о ПИО ступа на снагу од 1. јануара наредне године, а процена законодавца је да се посебан стаж за жене с једним и двоје деце рачуна тек за 17 година. До тада важи посебан стаж само за мајке с троје деце.

Приредила

Јасна Петровић-Стојановић, Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!