Друштво

Матић: Власничка структура Б92 промењена уз одобрење РРА

Београд – Председник управног одбора Б92 Веран Матић изјавио је данас, након што је Комисија за заштиту конкуренције решила да испита како је дошло до промене власничке структуре у тој компанији 2010, да је то учињено по одобрењу надлежне Републичке агенције за радиодифузију.

“Оно што Комисија сада испитује је да ли је поред наше пријаве, коју је РРА одобрила, и наш акционар, компанија Астонко, требало да додатно пријави концентрацију Комисији за заштиту конкуренције”, навео је Матић у саопштењу и додао да Б92, као неко ко није странка у овом поступку, а на основу свог разумевања Закона о заштити конкуренције, сматра да таква обавеза није постојала те очекује да ће и Комисија утврдити исто.

Комисија за заштиту конкуренције покренула је поступак испитивања промене власничке структуре Радиодифузног предузећа Б92 из 2010. године, које је тада купила кипарска фирма Астонко Холдингс Лимитед преко свог истоименог предузећа у Београду.

Матић јуче није имао коментар на закључак Комисије, а Тањугу је изјавио да Комисија треба да ради свој посао.

Иначе, у закључку о покретању поступка Комисија наводи да су се у периоду од 2006. до 2009. године докапитализације у Б92 спроводиле издавањем нових акција, а најзначајнија је спроведена октобра 2010, након које је, како се наводи, фирма Астонко стекла 85 одсто власниšтва у Б92.

Промена власничке структуре није пријављена Комисији за заšштиту конкуренције, нити је испитана, šто је законска обавеза, наводи се у закључку и додаје се да је Комисија упозната са проблемом недовољне транспарентности власнишšтва у српским медијима.

Тај се проблем, објашњава се, манифестује регистровањем привредних друшšтава у иностранству како би се она касније појавила као оснивачи домаћих друшšтава која постају власници домаћих медија, а с циљем да се прикрију прави власници.

Без одобрења Комисије такве куповине медија могу довести до стварања или јачања доминантног положžаја, чиме се конкуренција на тржишšту медија моžже значајно ограничити, нарушšити или спречити, констатује се у закључку.

Уколико се у поступку утврди да је до концентрације дошло без одобрења Комисије, што је иначе прописано законом, она може да наложи учесницима да поделе привредно друшšтво, отуђе акције или уделе, да раскину уговор или предузму неке друге радње како би се успоставило стање пре настале концентрације, наведено је у саопштењу.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!