Поред сиромаштва, у Новом Пазару, Сјеници и Тутину расту политичка и верска напетост, поделе међу Бошњацима и страх обичних људи од екстремизма сваке врсте
Упркос великим обећањима новопазарских, српских, турских и европских политичара, југозападни део Србије који Бошњаци називају Санџаком, а за Србе је то чешће Рашка област, последњих година драматично стагнира. На стотине погона је затворено, ниједан нови није отворен, отпуштено је десетак хиљада радника, расте број сиромашних, сеобе су све израженије, многи с правом страхују да би некадашња долина џинса, која је својевремено сматрана најпросперитетнијим делом Србије, могла постати долина – гладних.
Упоредо са редовима испред казана народних кухиња, које нису у стању да прехране све гладне, у Новом Пазару, Сјеници и Тутину, расте и политичка и верска напетост, поделе међу Бошњацима трају дуго и не јењавају. Неки верски лидери, попут муфтије Муамера Зукорлића, тврде да је Санџак сто година под окупацијом Србије и Црне Горе. Сулејман Угљанин прети да, ако се не повећа број судија – Бошњака, неће признавати пресуде српских судова. Есад Џуџо тражи да Бошњаци из својих презимена избришу “ић” и “вић” и да школе у Санџаку које носе имена Вука Караџића, Десанке Максимовић, Светозара Марковића, Растка Немањића Саве и других великих Срба, добију имена бошњачких великана. Навијачи на стадиону у Новом Пазару редовно скандирају “Живела санџачка република”, на десетине санџачких вехабија у Сирији и Ираку ратује и гине на страни Ал-Каиде, неки отуда отворено прете политичким лидерима и НВО-активистима у овом крају
Фитиљ у рукаманезапослене омладине
Тренутно нема назнака да би неко споља могао “запалити Санџак”. Међутим, осим политичара и верских вођа, који не бирају средства да “борећи се за свој народ”, напуне своје џепове, окидачи би могли бити и наталитет – највећи у Србији и велика незапосленост. Санџак важи за регион младих, а Нови Пазар је са 50 одсто својих житеља млађих од 20 година најмлађи град у Европи. Више од 50 посто радно способног становништва не ради, млади губе наду, пристижу нове генерације незапослених и нестрпљивих које не могу да чекају и спремне су на протесте сличне онима у Босни.
У целој ситуацији држава је пасивна и у дефанзиви, понекад се стиче утисак да је у Санџаку уопште нема, да је овај део Србије “заборављен” и “отписан” и да је то главни разлог економске стагнације, политичке нестабилности и верског екстремизма.
Прети ли опасност да Санџак, подељен најпре на Србе и Бошњаке – Угљанинове, Љајићеве, Зилкићеве, Зукорлићеве – у економској кризи и социјалном понирању са којима се суочава цела држава, дестабилизује Србију?
Већина Бошњака и Срба, обичних људи, окупираних бригом за преживљавање, сматра да, упркос опасној реторици неких политичара и верских првака, народ више “неће да се свађа” и да жели мир и просперитет у Србији. Међутим, сви подсећају да је реч о крхком подручју које је “лако запаљиво” и које одвајкада стоји “у резерви” и држави и страном фактору за изазивање криза и нестабилности на Балкану.
– Упркос грлатости својих лидера и неких верских вођа, Бошњаци више нису спремни на авантуре, а ни Срби не желе да се ситуација компликује. И да се зна, Санџак није само Пазар, Сјеница и Тутин, Санџак чине још три општине у Србији и пет општина у Црној Гори, Срби и Бошњаци су пола-пола, само договором и заједнички, уз максималну помоћ државе и Србије у Европи можемо напред – сматра Рамиз Црнишанин, адвокат у пензији, бивши политичар, књижевник и један од најстаријих бошњачких интелектуалаца
Где је излаз?
Само инвестиције, домаће и стране, искоришћење природних ресурса, отварање већег броја нових радних места, јачање правне државе, ред и мир, бескомпромисна борба против корупције и одлучно сузбијање свих видова екстремизма ојачаће Санџак-Рашку област, зауставиће негативне трендове и запушиће уста екстремистима и свима који желе да дестабилизују овај део Србије.
Новинар и публициста Мирко Поповац истиче да држава мора да буде опрезнија и присутнија у Рашкој области, јер су неки проценили да је Србија, због економске исцрпљености, сада најслабија и да је ово тренутак да је уцењују и добију неке уступке. Има и политичара и бизнисмена протурски орјентисаних који у јачању утицаја Турске на Балкану виде и добру прилику да појачају активности на дестабилизацији овог дела Србије. Рашкој области су потребна улагања у нова радна места и инфраструктуру (ауто-пут), али и ригорозна контрола трошења државног новца. Једна од највећих невоља овог краја је и свуда присутна корупција – каже Поповац.
СУТРА – Куда иде Санџак (2): Трбухом за крухом и ауспухом
Д. Н. Петровић – Вести
https://sr-rs.facebook.com/ReciNeIzvrsiteljima
VAŽNO!!! Povodom vrištećih, paničarskih naslova u vezi sa akcijom utuživanja koju je najavio EPS imamo da kažemo sledeće:
– U trci za tiražima tabloidi na naslovnim stranama guraju netačne podatke po principu “bitno je da prodaje novinu”. Čim se pogleda tekst, postaje jasno da je naslov čista zloupotreba i vađenje iz konteksta. Dakle, još jednom: NE POSTOJI pravna mogućnost da vam privatni izvršitelj automatski skine novac sa računa u banci ili da vam skine novac od plate. Ko to tvrdi teško obmanjuje javnost, pa makar jedno pisalo na naslovnici a drugo pisalo u tekstu. Procedura glasi: (1) EPS opominje dužnika u posebnoj opomeni da plati dug u određenom roku ili će biti utužen (2) EPS utužuje dužnika tako što privatnom izvršitelju šalje predlog za izvršenje na osnovu verodostojne isprave, izvod iz poslovnih knjiga i dokaz da je izvršnog dužnika opomenuo, a to znači kopiju opomene sa dostavnicom (3) Privatni izvršitelj, ako su uslovi iz prethodne tačke ispunjeni, šalje dužniku zaključak o izvršenju u kojem mu se predočava da u roku od osam dana ima da plati dug uvećan za troškove izvršenja i izvršiteljsku nagradu (koja u tih osam dana MORA biti 50 odsto niža od punog iznosa nagrade), kao i da u roku od pet RADNIH dana može da izjavi prigovor sudu (preko izvršitelja) (4a) Ako utuženo lice ne izjavi prigovor, ili sud ne uvaži njegov prigovor, zaključak postaje pravnosnažan (4b) Ako izvršitelj dva puta ne uspe da uruči zaključak utuženom licu, on ga pribija na oglasnu tablu suda, posle čega se smatra da je zaključak uredno uručen; rokovi iz tačke tri počinju da teku a po njihovom isteku zaključak postaje pravnosnažan (5) Pošto zaključak postane pravnosnažan, izvršitelj kreće u prinudnu naplatu, po principu (a) ako dužnik ima primanja, izvršitelj “udara” na njegova primanja – ili preko banke ili preko dužnikovog poslodavca ili preko PIO fonda. To čini tako što ovim subjektima (dakle NE samom dužniku) šalje tzv zaključak o sprovođenju izvršenja na koji ni dužnik ni banka ni poslodavac ni PIO fond nemaju prava prigovora (b) ako dužnik nema primanja, izvršitelj “udara” na njegovu imovinu, pre svega pokretnu.
– Do sada je EPS radije isključivao struju nego što je utuživao, što je bila ucenjivačka politika. EPS je, naime, bio svestan da će onaj kome je struja isključena da iskešira sve što mu se traži, pa i ono što je nezakonito pridodato na račun (zelenaške kamate, itd) samo da ponovo bude uključen. Drugo, EPS je bio svestan da na ovaj način uterivanja dugova – makazama, bez utuženja – lišava građanina mogućnosti da ospori račun; a to se može JEDINO preko prigovora na zaključak o izvršenju. E, sada je situacija takva da se građanima pruža mogućnost da ospore račune. Ako imate bilo kakav prigovor na cifre u računu – sad je prilika da se obratite sudu. Sačekajte zaključak o izvršenju i uložite prigovor.
JOŠ JEDNA BITNA STVAR! NIKAKO NEMOJTE IZBEGAVATI PRIJEM ZAKLJUČKA O IZVRŠENJU! ON VAM JE JEDINA PRILIKA DA IZJAVITE PRIGOVOR!
OBAVEZNO, ali OBAVEZNO, se u uvodu “Prigovora”, pozovite na to da “Prigovor” izjavljujete u smislu odredbi iz clana 256. Zakona o izvrsenju i obezbedjenju, a u vezi odredbi iz clana 49. Zakona o izvrsenju i obezbedjenju !!!!!!!
Time automatski OBAVEZUJETE “Privatnog izvrsitelja”, da OBUSTAVI SPROVODjENjE IZVRSENjA i da spise predmeta dostavi nadleznom SUDU na dalji postupak po Prigovoru, jer u tom slucaju “PRIGOVOR” ODLAZE IZVRSENjE !!!!!!!
Ukoliko privatni izvrsitelj to ne ucini i NE OBUSTAVI IZVRSENjE, vec se i pored tako izjavljenog “Prigovora”, upusti u dalje sprovodjenje izvrsenja PRE odluke suda po “Prigovoru”, privatni izvrsitelj cini krivicno delo ” POVREDA PRAVA NA PODNOSENjE PRAVNOG SREDSTVA” iz clana 147., stav 2. KZRS, te kroz dalji postupak imate pravo da protiv izvrsitelja podnesete Krivicnu prijavu nadleznom tuzilastvu i ondaDIREKTNO OD “PRIVATNOG IZVRSITELjA” potrazujete nadoknadu i MATERIJALNE i NEMATERIJALNE STETE
TAKO JE KAD NEMAMO DRZAVU I VOJSKU
Piše: “Поред сиромаштва, у Новом Пазару, Сјеници и Тутину …” Mnogo puta sam tamo bio i nisam video nikakvo veće siromaštvo nego što je u Tordi, Kusadaku, Zavlaci, Brasini ili Žagubici … da ne nabrajam. A to, to da je verska netrpeljivost, e to je već “drugi par opanaka”. Inače, ne bi narod sam tek tako međusobno bio u konfliktu da nije verskih vođa i političara, sve se to iz njihove “kuhinje” kuva.