Београд – У предузећу “Прва искра” Барич у реструктурирању постоји више од 500 тона опасног отпада за чије је збрињавање, према ранијим проценама, потребно скоро милион евра.
“Прва искра” Барич само је један пример од 85 предузећа у реструктурирању и стечају у којима републичка инспекција за заштиту животне средине тренутно спроводи акцију у којој ће бити сакупљени детаљни подаци о количини такозваног “историјског отпада” који је таложен деценијама.
Начелник одељења за велике хемијске удесе, хемикалије и биоцидне производе Републичке инспекције за заштиту животне средине, Жељко Пантелић, рекао је на конференцији за новинаре да је акција почела 14. јула и да ће сви подаци јавности бити доступни крајем октобра по њеном окончању.
Он није желео да износи процене о укупним количинама опасног отпада и колико ће бити потребно новца за његово трајно збрињавање, додајући да је реч о великим финансијским средствима.
– Наиме, ради се о томе да у Србији не постоје капацитети за третман тог отпада, те је неопходан његов транспорт у иностранство, што је скупо, а предузећа која су у тешкоћама свакако не могу да издвоје тај новац, због чега ће највећи део терета највероватније пасти на државу – навео је Пантелић.
Како је прецизирао, ванредном акцијом обухваћено је 60 предузећа у реструктурирању и 25 предузећа у стечају, а повод за то биле су мајске поплаве, које су могле имати несагледиве последице да је дошло до изливања отпада.
Пантелић је напоменуо да су експерти Уједињених нација са нашим инспекторима већ обавили контролу која је показала да нису угрожени водотокови, који су на пример, у случају “Прве искре Барич” у непосредној близини предузећа.
Он је подсетио и да је законом дозвољено да такав отпад буде привремено смештен максимално годину дана, али да, нажалост, у пракси није тако, па се сада у кругу предузећа налази отпад настао пре две и више деценија.
Танјуг
I sada verovatno to sve treba da damo arapina i da im doplatimo, jer mi ne možemo da rešimo taj problem.
https://sr-rs.facebook.com/ReciNeIzvrsiteljima
SIPACE U SAVU ILI PROSIPATI PO NAMA IZ AVIONA
На позив Александра Вучића премијер Албаније Еди Рама у септембру у посети Београду
Protiv Privatnih Izvrsitelja
Ove godine država je omogućila prodaju dugovanja građana privatnim agencijama. Pored prava da javna preduzeća aganžuju privatne agencije, te agencije su dobile ovlašćenja koja do sada nisu u praksi bila poznata. Naime pored toga što će sami vršiti procenu vrednosti imaće i izvršnu vlast i to sve uz pratnju policije. Na ovaj način država je u nezavidan položaj dovela već ionako ugrožene kategorije – NEZAPOSLENE, kojima će se zbog nemogućnosti drugačije naplate vršiti popis stvari i nekretnina i prodavati uz bescenje tj. početna cena biće 60% stvarne vrednosti a da pritom neće dozvoliti da dužnik eventualno sam proda svoju imovinu. Među najvećim dugovima su dugovi koji su po zakonu zastareli ili su preduzeća alavo slale račune i osobama koje su odavno preminule a nijednog trenutka se ne zapitavši ako neko godinu dana nešto ne plati kome oni to šalju. Javna preduzeća su uredno podnele tužbe i ako im pomenete zakon zastarelosti pravdaju se time da kroz svaki račun šalju utuzenje iako mnogi građani nikada nisu dobili izvršne presude, na koje zakonski mogu da reaguju, i koje su jedino validne. Shodno ovome država mimo Ustava, odobrava pljačku, omogućavajući da preduzeća bez presude, parnice i mogućnosti da se tuženi- u ovom slučaju dužnik brani – nezakonitu uz podršku policije koju taj isti građanin finansira otima imovinu građana. Ova peticija nije poziv za ne plaćanje obaveza, već poziv državi da u skladu sa opštom društvenom i materijalnom situacijom nađe nove modele naplate. Neosporno pravo čoveka je da živi i radi, da bi živeo mora da privređuje a da bi privređivao obaveza države da mu to obezbedi. Ako država prepisuje evropske zakone onda bi i njihovu socijalnu politiku a to je da pojedinac ima pravo da proglasi bankrot, usled gubitka posla, i da dok novi ne pronađe država mu daje socijalnu pomoć i smanjuje ili zamrzava komunalne i ostale obaveze.