Наука и Технологија

Таоци сајбер простора

06.06.2012. –

Немачка армија од краја прошле године налази се у стању потпуне спремности за вођење сајбер рата. Хакерски одред бундесвера базира се у Хелсдорфу код Бона и очекује могућнсоти да провери свој професионализам у пракси, саопштава Фајненшл Тајмс Дојчланд. Многе државе такође разрађују планове виртуалних бојевих дејстава, која су у стању да нанесу противнику реалну штету. Највећа опасност се крије у томе што глобалне последице таквих дејстава могу да буду непредвидиве. А припреме за сајбер рат практично је немогуће контролисати или огрничавати путем међународних споразума, сматрају експерти.

У целини, по оценама аналитичара, могућностима за вођење сајбер ратова сада располаже 20-30 земаља. Најпознатији пример ефективног сајбер напада државе против државе је примена вируса Стакснет од стране САД који је у Ирану погодио систем управљања центрифугама које производе обогаћени уранијум.

Ништа мање није чувен вирус Флејм који је више пута нападао компјутерске мреже у истом том Ирану и на читавом преосталом Блиском Истоку. Али сајбер нападима подвргавани су само војни објекти. Већ је сасвим јасно да читава сфера информатике представља огромно поље битке, истакао је у интервјуу за Глас Русије војни аналитичар, заменик главног уредника Дневног листа Александар Холц.

Мислим да је савремена цивилизација овде врло осетљива. Зато што информационе технологије управљају практично свим сложеним процесима, почев од градског водовода у развијеним земљама или регулисања саобраћаја, па до атомских централа, авиосаобраћаја и слично. Упад у ову сферу и поремећају и њој прете најтежим последицама. Мислим да сада пролазимо само почетне фазе рада на таквом оружју. То оружје су програми који омогућавају да се уђе у информациону мрежу противника.

У САД постоји чак специјална команда. Тачније поред територијалне команде и рецимо командовања специјалним операцијама, појавила се и сајбер команда. Таквав одред постоји у руском Министарству одбране, зато што је у Русији увек било врло добро математичко образовање, а у разради таквих програма наши хакери су можда испред читаве планете.

Може се замислити мноштво варијанти последица до којих може да доведе успешни сајбер напад чак на обичну хидроцентралу или енергетски систем некаквог великог града. Оснивач највеће антивирусне компаније у Европи Јевгениј Касперски сматра да само међународни споразум може да забрани одбрамбеним ресорима да разрађују вирусе и некако да нивелише глобалну опасност.

Нажалост, није све тако једноставно, сматра Александар Холц. Различити прилаз разних држава питању информационе слободе за сада не даје реалне шансе да се склопи било какав споразум, који би одвраћао ауторе борбених вирусних програма. Значи, читав свет остаје таоц сајбер постора – најгенијалније и најнепредвидивије креације људског разума.

 

Извор: Голос России

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!