БЕОГРАД – Из државне фармацеутске куће „Галеника“ „испарила“ је чак тона дијазепама, према до сада откривеној документацији, а сумња се да је најмање толико нестајало годишње у последњих десетак година, сазнаје Курир. С обзиром на то да грам такве супстанце вреди и до осам евра, утврђује се да ли се на тај начин на илегално тржиште наркотика одлило минимум 80 милиона евра. Стручни тим Европске полиције (ЕУРОПОЛ) због тога је свакодневно присутан у Србији.
– Истрага је проширена и ја не желим да коментаришем детаље, али тачно је да постоје индиције да се у 2010. години губи траг скоро 1.000 килограма дијазепама – потврдио је нашем листу министар здравља Златибор Лончар, не желећи да коментарише да ли је Еуропол био и у министарству.
Последице
У „Галеници“ нису били ради да говоре о овој теми, али извор Курира из Владе Србије тврди да ће ова афера имати далекосежне последице на нашу земљу јер се претпоставља да су државни органи морали да буду обавештени о овом случају.
– Да дијазепам „цури“ из „Галенике“ откривено је 2010. године и одмах је одељење за опојне дроге Министарства здравља издвојено од осталих, практично да се бави само тиме. Начелница тог одељења Д. К. била је дужна да своја сазнања доставља искључиво државном секретару и министру. Од тада су промењена три министра, Томица Милосављевић, Зоран Станковић и Славица Ђукић Дејановић, али ниједан пре Лончара није проговорио о овом случају – каже извор Курира из Владе.
Подсетимо, управо је начелница одељења за опојне дроге Д. К. недавно ухапшена под оптужбом да је заташкала да је „Галеника“ извезла седам килограма дијазепама без неопходне дозволе и што није пријавила мањак од 160,5 килограма дијазепама за 2010. Занимљиво је да је и државни секретар у Министарству здравља Периша Симоновић, који је требало да буде обавештен о крађи дијазепама, сада у Надзорном одбору „Галенике“.
Уздрман регион
– Ова афера прети да уздрма цео регион јер су се у њу укључили и људи из Еуропола, који су утврдили да се увезене и прерађене количине дијазепама не поклапају. На то им указују папири још из 2008, када се као продавац дијазепама појављује фирма „Фарма трејд“, с представништвом у Швајцарској, као увозник „Велефарм“, а као корисник „Галеника“. То се види из уговора бр. 125/12/08, који је закључен 8. децембра 2008, што упућује на то да се још тада с фирмом Лалета Секулића кренуло у овај посао – тврди извор Курира.
Шамари Еуропола
Он додаје да 160 килограма, за које нема покриће у 2010. и због чега је недавно приведена Д. К., само игла у пласту сена илегално „исцурелих“ количина наркотика.
– Има индиција да је још од 2008. на илегално тржиште наркотика цурила око тона и по дијазепама годишње. Представници Еуропола су на састанку с домаћим представницима власти и полиције били веома оштри, наводећи да је Србија европска Колумбија јер сматрају да се оволике количине не могу наћи на илегалном тржишту без доброг ланца организације, у који су укључени и људи из власти – каже наш извор.
Логистичка подршка у Министарству здравља
ДРОГА ИЗ СРБИЈЕ ОТИШЛА НА КИМ
Марко Ницовић, експерт за наркотике, каже за Курир да није изненађен овом афером јер је производња синтетичких дрога уносан посао, у којем се на годишњем нивоу обрне и до 600 милијарди долара.
– У тај бизнис највише су укључене велике фабрике лекова, које годишње 20 одсто произведених наркотика пласирају на илегално тржиште. Зато не искључујем могућност да је и „Галеника“ то радила. Ако јесте, онда је ланац одговорности велики јер је дијазепам контролисана супстанца и кретање сваког грама мора бити евидентирано. Тачније, постојала је логистика у Министарству здравља и руководству фирме. У игри је велики новац јер грам синтетичке дроге на тржишту вреди од пет до осам евра, што значи да је за тону неко узео најмање пет милиона евра – каже Ницовић за Курир. Он додаје да истрага треба да утврди да ли је део људи из саме „Галенике „био повезан с мафијом и где је завршио дијазепам:
– По мојим сазнањима, мислим да је највећи део те илегално извезене дроге завршио у лабораторијама Косова или западне Македоније и Црне Горе.
Бивши министри
НИСМО НИШТА ЗНАЛИ О
„ЦУРЕЊУ“ ДИЈАЗЕПАМА
Курир је покушао да дође и до Томице Милосављевића, првог министра за чијег је мандата и откривено да нестаје дијазепам из „Галенике“. Он, међутим, није био доступан ни на један од бројева телефона познатих редакцији. Недоступан је био и Периша Симоновић. Зоран Станковић, који је од 2011, након одласка Милосављевића, преузео кормило здравства, кратко је поручио за Курир да није имао информације о овом случају.
– Не могу да коментаришем јер за време свог мандата нисам имао информације о могућим злоупотребама са овим леком – рекао је Станковић.
И Славица Ђукић Дејановић, која је до 2013. године водила ресор здравства, каже да ништа није знала.
– О илегалној продаји дијазепама немам никаква сазнања, и то у мом мандату није био проблем – каже Дејановић.
Курир
DEMOKRATE UCILE OD SAD I EU ETO ODAKLE IM VILE IJAHTE KO ZNA STA SU JOSVPRODALI I SJEBALI
Al se neko ugradio,šta mislite ko?
ko god da je umesan u prljave poslova treba ga obesiti za za primer na teraziji neka seb suse kao sunke