Место Хермана ван Ромпеја заузеће пољски премијер Доналд Туск, а шеф дипломатије ЕУ уместо Британке Кетрин Ештон постаће министар иностраних послова Италије у влади Матеа Ренција Федерика Могерини.
Став Туска у погледу будућности ЕУ слаже се са позицијом новог председника Европске комисије Жана-Клода Јункера, изабраног у јулу. Последњи, према речима британског премијера Дејвида Камерона, политичар је из осамдесетих – један од идеолога ЕУ, иницијатор Мастрихтског споразума. Доналд Туск је изјавио да ЕУ данас нема алтернативу, а његово искуство и европски сан ће помоћи да се ЕУ улије нова снага. При томе Туске је познат у Европи као прагматични политичар. Нови шеф ЕУ саопштио је да намерава да одржи ове јесени непланиране самите зоне евра о макрофинансијској ситауцији, као и самит ЕУ о активизацији раста и запослености у Европи. Самим тим он је потврдио да планира да нађе одговоре на два главна изазова који стоје пред ЕУ: осигурати економски раст после дуготрајног периода стагнације и борити се против незапослености. Међу главним проблемима који престоје ЕУ да реши у скоријој будућности Туск је такође издвојио регулисање конфликта у суседним регионима са ЕУ, између осталог у Украјини, и одређивање места Велике Британије у ЕУ и одговарајућу реформу уније. Канидатуру пољског политичара активно је подржао Лондон. Пољска, као и Велика Британија, није члан зоне евра, и може се рачунати да ће Туск бити осетљив за проблеме земаља које такође не користе евро као основну валуту када ствар стиже до осигурања целовитости јединственог тржишта.
Исто као и Јункер, Туск се залаже за израду заједничког за све земље ЕУ спољнополитичког дневног реда. за сада је то пре свега национална компетенција, где свака држава има право вета. То се тиче и конфликта у Украјини. Однос према таквим кризама као што су Ирак, Украјина, европска економска криза одређују то ко смо ми европљани, изјавио је он. Ипак Федерика Могерини, одговорна за спољнополитички курс у новој ЕУ, социјалиста је и прати умерену и прилично лојалну позицију према Русији. то што ће на челу ЕУ бити три политичара разних генерација и разних политичких група, учиниће сам курс ЕУ избалансираним, сматра експерт Центра за истраживања европске политике у Бриселу Соња Пједрафита.
У целини не мислим да ће нови курс ЕУ бити у извесној мери конзервативан. Јункер излази из конзервативне политичке групе, исто као и Барозу. Он има искуство рада са Европским Саветом и врло је доследан политичар. Њега су подржали социјалисти. Што се тиче Врховног представника Могерини, она је социјалиста, члан партије која је сада врло јака у Европском парламенту. Од ње може да се очекује политика супротна конзервативној. А задатак Туска је да постигне компромис између социјалиста и конзервативаца. У целини овај руководећи састав показује баланс међу политичким, идеолошким и демографским факторима.
UGASITE SE
Doci će vreme kada će Evropljani zažaliti što su se udružili u EU.