16.07.2011. –
Русија ће покушати да издејствује право приоритета на истраживање океанских налазишта у Атлантику. Ово је за „Глас Русије“ изјавио директор Поларне морске геолошко-истраживачке експедиције Владимир Крјуков након завршетка прве етапе истраживања рудних налазишта на дну Атлантског океана.
Руски научни брод „Професор Логачев“ врши истраживање налазишта бакра, цинка, злата и сребра у рејону 13. степена северне ширине на Средишњем Атлантском гребену. То су врло богата налазишта. На копну таквих нема. За последњих 5-7 година руски морски геолози су пронашли прилично много сличних поља у Атлантском океану. Услед тога Русија, која има приоритет у проналажењу ових руда преко ОУН покушава да издејствује формирање права на њихово коришћење изјавио је Владимир Крјуков:
Крајем године Русија је поднела званичну пријаву Комисији за морско дно при ОУН за истраживање и проналажење налазишта сулфатних руда. Буквално ових дана на Јамајци ће ова комисија размотрити руску пријаву. Однос према нама је добронамеран. Она ће вероватно бити одобрена. Пријава ће сигурно бити усвојена и Русија ће добити своју деоницу за даље радове, који су предвиђени за 15 година.
На дубини од око 4 километра на дну Атлантика руски стручњаци су већ открили неколико врло богатих налазишта. Прогноза је – преко 13 милиона тона драгоцених и ретких метала. За подводне резерве велико интересовање показују геолошко-истраживачке експедиције многих земаља, истакао је Владимир Крјуков.
Како истиче Владимир Крјуков, дешава се да се на руским објектима среће неколико научно-истраживачких бродова из различитих земаља. Чак постоји известан ред за проучавање појединих деоница дна Светског океана. Јасно је да истраживања имају геополитички карактер и зато су потребна и општа, усаглашена правила за понашање на мору. Позицију Русије у вези с развојем сарадње у овим питањима на примеру делатности „арктичке петорке“ потврдио је ових дана министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров у ексклузивном интервјуу, који је дао дописнику „Гласа Русије“ у вашингтонском судију радио компаније.
Сваки проблем у региону се може решити мирним путем. И ниједан проблем не захтева војно присуство нити било које земље, нити организације, која нема везе с регионом. Арктичка петорка – Русија, Сједињене Државе, НАТО, Норвешка и Данска могу одлично да обезбеде сваки ниво слободе и безбедности саобраћаја бродова. Ми смо отворени за сарадњу с другим земљама, али на основу правила, која утврди „арктичка петорка“. Још једном истичем – сваки проблем у региону може и треба да се решава искључиво мирним путем у оквиру међународне морске конвенције.
Руски брод „Професор Логечев“ ће у најскорије време натанковати гориво и набавити намирнице у луц Лас-Палмас на Канарским острвима. После тога ће се истраживања дна Атлантског океана наставити. Резултати експедиције, која ће се завршити у јесен позвани су да потврде основаност руске пријаве за истраживање и експлоатацију налазишта у овом региону.