„Смедеревска јесен“, традиционална манифестација у част виногорја и историје, 127. по реду, довела је овог викенда у средњовековну српску престоницу госте из читаве Србије. Свечани дефиле „јесени“ прошао је градским шеталиштем до трга, где је манифестацију отворио градитељ престоног града деспот Бранковић.
„Јесен“ је у град довела владарска породица Бранковић – Ђурађ, Јерина и њихова деца, односно особе обучене у средњевековна одела, стигли су у град Дунавом, на реплици руског брода „Славјана“. Брод којим је Деспот Ђурађ са породицом и гардом приспео на Дунавски кеј, одакле је кренуо дефиле, реплика је староруске лађе истог имена која је у 10. веку, у време владавине Кнеза Владимира, допловила из Русије у Србију како би, у замену за богату робу и драгоцености, од Срба добили поклоне неопходне за ширење хришћанства на руској тетиторији.
Тим догађајима у част и с братском захвалношћу, руски јеромонах Теоктист покренуо је пројекат изградње реплике „Славјана“ и организовао његово допловљавање до Србије. Брод је до Србије превалио невероватних 7.000 километара. Посетиоци 127. „Смедеревске јесени“ имали су јединствену прилику да дочекају брод са витезовима из Русије и Србије.
Деспотска породица продефиловала је ове године први пут новом маршрутом – Улицом краља Петра Првог. У дефилеу је учествовало 25 карневалских група из Србије, Ирске, Индонезије, Кубе, Алжира, Мексика, Малезије, Јапана, Египта, Кеније и Анголе. Поворку су чинили и ученици, деца из вртића, смедеревски спортисти, туристички и културни посленици.
Центар Смедерева је окићен поводом манифестације
Пажњу је привукло и једно од главних обележја „Јесени“ – џиновски грозд за који је утрошено око 300 килограма воћа.
Манифестацију је, свечаном беседом и предајом кључа града у руке девојке из песме „Ој девојко Смедеревко“, предао лично деспот, уз поклик који је и слоган манифестације „Смедерево ваздан отворено“. Овим је оглашен почетак тродневне феште.
У тврђави се овог викенда представљају сеоска домаћинства, а одржан је етно-сајам, сајам привреде и винарија, док су своју понуду и културно наслеђе гостима представиле бројне туристичке организације.
У сеоским двориштима организоване су изложбе воћа
На тргу се продавало воће. Грожђа је било, додуше, не као ранијих година, а и цене су биле „јаче“, од 100 до 200 динара за килограм. Славље није пореметила ни једна од најмршавијих берби у последњих двадесетак година.
Ни овдашње виногорје није поштедила неуморна киша, због које у неким виноградима нема рода. Винари који су госте дочекали најбољим вином из својих подрума забринути су како ће „извући“ овогодишњи род, и какво ће бити вино за следеће „јесени“.
„Смедеревска јесен“ завршава се данас концертом „Рибље чорбе“ и ватрометом.
ДЕФИЛЕ УЖИВО
ДОЛАЗАК свите са пристаништа до трга посетиоци су могли да прате уживо на два видео-бима постављена на градском тргу, што је новина ове године.
ПРВА ЈЕСЕН
„СМЕДЕРЕВСКА јесен“ спада међу најстарије привредно-туристичке манифестације у Србији. Прва специјализована изложба грожђа, вина и воћа организована је 1899. године.
Ј. ИЛИЋ, Новости