Берлин — Немачка је захваљујући европској финансијској кризи уштедела десетине милијаради евра, пошто је привукла инвеститоре као земља сигурна за њихов новац.
Земље попут Италије и Шпаније морају да плаћају све веће камате на даље задуживање на финансијским тржиштима, због сумњи у њихове привреде и лошег стања државних финансија, преносе агенције.
Ове високе камате биће велики терет за њихове економије у наредним годинама.
Са друге стране, финансијски здрава Немачка позајмила је милијарде евра по рекордно ниским каматама, а у неким случајевима оне су биле негативне, што значи да су инвеститори плаћали Влади у Берлину да јој позајме новац.
Немачка је највећа европска економска сила и давалац највећих средстава у кризне фондове еврозоне, са друштвеним производом од 2,6 трилиона евра.
Њена економија бележила је стабилан раст у последње две године и спречила повратак рецесије у еврозону у првом кварталу.
Држава је недавно продала обвезица које ће бити наплаћене за десет година по камати од око 1,5 одсто, а прошле седмице продала је обвезнице вредне пет милијарди евра по камати од минус 0,06 одсто. Инвеститори ће наплатити ове хартије од вредности за две године.
Другим речима, инвеститори губе новац и плаћају Немачкој за могућност да склоне новац на сигурно у наредних неколико година.
“Немачка ће само ове године уштедети 10 милијарди евра захваљујући ниским каматама”, изјавио је економиста Јенс Бојсен-Хогрефе са Института за светску економију из Кила.
Поједини аналитичари наводе да је криза у еврозони Немачкој већ донела добит од око 100 милијарди евра, што ће Влади омогућити улагања у привредни раст и допринети умањењу државног дуга у време док остале земље еврозоне грцају у проблемима.
Бојсен-Хогрефе процењује да ће Немачка уштедети око 68 милијарди евра до 2022. године захваљујући хартијама од вредности које је продала од 2009. године, преносе агенције.
Капитал