Свет

Сиромаштво нагриза САД

Број сиромашних у САД наставља да расте и очекује се да ће најновији подаци показати да је он највећи у последњих 50 година, пише АП

Алармантне бројке показују да сиромаштво нагриза Америку као 60-их година прошлог века, а да су катастрофално стање у економији и светска криза довеле до тога да сваки шести Американац, односно њих 47 милиона, живи испод границе сиромаштва.

Економисти и академици рекли су за АП да ће стопа сиромаштва нарасти са 15,1 одсто, колико је износила 2010. године, на чак 15,7 одсто. 

Чак и ако не буду остварене најцрње прогнозе, раст од само 0,2 одсто биће довољан да ниво сиромаштва буде највећи од болне 1965. године. 

Како пише АП, рекордно ширење сиромаштва забележено је у многим категоријама становништва, посебно ван централних градских регија, а све је више обесхрабрених радника који потпуно одустају од тржишта рада. 

Аналитичари подсећају да је највиши ниво сиромаштва забележен 1959. године, када је износио 22,4 одсто, а да је након 1965. године најгоре било 1983. када је ниво износио 15,2 одсто. 

Стручњаци су рекли и да ће ниво незапосленсоти бити између 15 и 16 одсто бар још две године, да ће се наставити раст сиромаштва међу онима који не раде пуно радно време, као и да ће међу становништвом старијим од 65 година, али и међу децом бити забележени нови рекордан број сиромашних. 

У САД су на граници сиромаштва четворочлане породице са годишњим приходом од 22,314 долара за четворочлану породицу, као и индивидуалци са примањима од 11.139 долара годишње. 

Најсиромашнијим се сматрају они који живе са највише половином тог износа и њихов број ће и у наредним годинама бити око 6,7 одсто, кажу стручњаци.

 

Б92

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!