НА Топића брду код Приједора пронађени су остаци куће – земунице, старе око 5.000 година.
Реч је о сензационалном открићу археолога са Универзитета у Кембриџу, који већ годинама истражују долину реке Сане у сарадњи са Републичким заводом за заштиту културно-историјског и природног наслеђа Републике Српске и приједорским Музејом „Козаре“.
Проналаском остатака пода и зида, као и бројних керамичких предмета, потврђена је легенда да се у долини Сане, у неолитском добу, водио изузетно интензиван живот, о чему сведоче све бројнија археолошка открића. Археолози врше ископавања и у селу Зецови код Приједора, које је међу најзначајним археолошким локалитетима у БиХ.
– Имали смо много среће у овим истраживањима. На Топића брду пронашли смо нетакнут под, заједно са 30 центиметара очуваног зида и огњиштем у средини. То је заиста велики успех. Након истраживања на локалитету Топића брда, прешли смо на брдо у селу Зецови код Приједора, где смо нашли под из бронзаног доба, али ћемо детаље тек утврдити. У овом тренутку ми претпостављамо да је реч о предметима од пре 5.000 година – каже шеф Одељења за археологију Универзитета у Кембриџу, Чарли Френч.
Археолози с Кембриџа већ неколико година раде истраживања у ширем сливу реке Саве и њених притока. Истраживања је подржала и Европска унија, посредством пројекта „Темпус“.
Према речима професора археологије Универзитета у Кембриџу, Тонка Рајковаче, да се ово откриће десило у Енглеској, било би велика национална вест.
– Мислим да се ради о целом једном насељу које је вероватно остало сачувано, а друго уништено локалним, сеоским гробљем. Ми овде долазимо са намером, по новој конвенцији, да све оно што се нађе у БиХ припада европској култури, није локалног карактера. Биће објављено у европским часописима и на овај начин биће попуњена археолошка мапа. Имамо намеру да се вратимо овде наредне године – каже Рајковача.
Г. Вила, Новости
када камен проговори човек мора да ућути.