Кревети и душеци у појединим болницама давно се распали, али на њима и даље леже најтежи болесници. Болнице рачунају само на набавку половних кревета. Породиље на столовима од 30 година
ПАЦИЈЕНТИ у Србији леже на болничким креветима старим и до 40 година. На времешним лежајевима одмарају се и тек рођене бебе, породиље, али и најтежи болесници. Није рок трајања истекао само креветима, већ и вишедеценијским душецима и операционим столовима.
Огуљени, зарђали, пробијених жица и пожутелих и исцепаних душека „красе“ многе болничке собе у Србији. Неки од кревета „освежени“ су масном фарбом, а уместо душека у пластифицираним омотачима упаковани су дебели сунђери. Неке установе имале су ту срећу па с времена на време из донације добију половне кревете или купе нове. То, међутим, није довољно, и према незваничним информацијама, тек нешто више од 10 досто болесничких постеља је ново.
У Клиничком центру Србије има свега. Нешто се купује, а нешто поправља. Много више има кревета старих 20 и више година, него нових. Иста ситуација је и са душецима. Фирма која сређује намештај, годишње поправи више од 200 кревета. Опрема у КЦС никад није пописивана, иако има инвентарске бројеве.
ДЕСЕТ ОДСТО ДОБИЈЕ ИНФЕКЦИЈУ
ПРЕМА званичним подацима, скоро сваки десети хоспитализовани пацијент у Србији добије неку болничку инфекцију. Најгоре је болесницима на интензивној нези, урологији, хирургији и гинекологији. Пропуст неге, непоштовање поступка стерилизације и дезинфекције, али и нехигијена главни су узроци настанка болничких инфекција.
Ништа боља ситуација није ни у Клиничком центру Крагујевац. И овде су лежаји ушли у четврту деценију.
– Кревети су стари у просеку 30 година – рекла нам је Вања Ђорђевић, портпарол КЦ Крагујевац. – Захваљујући донацијама поједина хируршка одељења су заменила старе кревете за половне лежајеве. Пре десетак година, приликом изградње Ургентног центра, набављени су нови кревети за ово одељење. Тада су купљени и лежајеви за интензивну негу. Душеци су сасвим дотрајали.
У крагујевачком породилишту, породиље бораве у собама, у којима су кревети стари скоро 40 година.
И Војвођани кубуре са болничким креветима. Како су нам испричали у Клиничком центру Војводина, у Новом Саду се све поправља и обнавља како финансије диктирају. Тако, део породилишта има кревете и душеке старе осам година, али има и оних лежајева који су одавно постали пунолетни.
– У протеклих неколико година обезбеђена су 44 нова кревета са душецима и пет антидекубитних душека за неурологију и палијативну негу – каже Беба Каначки, портпарол Здравственог центра Врање. – Други лежајеви стари су у просеку 10 до 15 година. Наша установа добила је и три нова операциона стола. Остали су стари и више од 20 година. На гинекологији имамо један нов и три стара, више од 30 година, операциона стола. Нама су преко потребни нови столови за операције, али и столице за седење и оне са посебним седиштем које се користи приликом дојења беба. Неопходни су и кревети на интензивној нези, службе за гинекологију и акушерство.
Од осамдесетих година на ужичкој неонатологији нису промењени ни кревети, а ни душеци. Последњих година, из донација је стигло више од сто кревета и душека за одрасле. Иако су у солидном стању, крштеница појединих лежајева датира чак из 1965. године. Ништа боља ситуација није ни у КЦ Ниш.
– Нешто више од десет одсто је замењено – прича Небојша Вацић, главни техничар КЦ Ниш. – Доста кревета и душека смо добили из донације Швајцарске и Немачке. Они су нам дали своје половне кревете, који нису стари више од две године. Преостали лежајеви имају више од 20 година. Кревети за порођај имају 10 до 15 година.
Новости