Србија

Купина лане 40, сада 160 динара

На подручју неколико села подно Медведника у ваљевском крају воћари су у протекле две недеље поставили чак 50 километара цеви и црева за одбрану од суше

Ваљево – Ако бисте неког старијег воћара из ваљевског краја питали да ли залива малину или купину, он би се уместо одговора само насмејао. Међутим, да се ситуација убрзано мења најбоље говори пример из сеоске месне заједнице Ставе и околних села подно Медведника, у којима је у протекле две недеље, само у купињаке, постављено чак 50 километара цеви за наводњавање.

Један од кључних мотива за повећану бригу о овом воћу у ваљевском крају јесте пре свега цене купине коју откупљивачи плаћају по 160 динара за килограм. Поређења ради, просечна откупна цена малина, чија берба је завршена, била је око 100 динара за килограм. Иначе, у протеклих неколико година купина је плаћана 30 до 40 динара, што је многе воћаре доводило до очаја.

Преко нашег листа поједини од њих су упућивали позив домаћицама из свих градова у Србији да дођу на Ставе и бесплатно уберу колико им је потребно за справљање слатка и сокова. Произвођачи напросто нису имали рачуна зато што би цела зарада ишла сезонским радницима за надницу. У међувремену је због тога, нажалост, један број купињака нестао јер су их власници уништили.

Милован Степановић, воћар са Става и један од оснивача манифестације „Дан купине”, каже за наш лист да је сличан покушај са заливањем, али у знатно мањем обиму био 2007. године. Поред суше, разлог за постављање заливних система била је и повољна цена ове воћке, али у томе је истрајао мали број пољопривредника.

– Како наш народ каже, свако зло има и своје добро, јер са овогодишњом организованом одбраном од дуготрајне суше биће сачуван добар род и у наредној години. Због повољне откупне цене, овај трошак неће нас знатније погодити а и крајње је време да престанемо сваке године да гледамо у небо. С друге стране, практично је потврђено да купињаци и малињаци који се заливају имају најмање за трећину већи род и бољи квалитет. Очекујем да цена купине и даље расте јер је род преполовила сибирска зима, а тамо где нема заливања, плодови су у лошем стању – каже Степановић, додајући да је берба купине у ваљевском крају на почетку и да ће потрајати још најмање 20 дана.

У част овој воћки наредног викенда у селу Ставе пети пут заредом биће организована манифестација „Дан купине” на којој ће бити проглашени најуспешнији произвођачи. У неколико села подно Медведника ова воћка се гаји на површини већој од 100 хектара.

 

Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!