ПРЕМА информацијама западних обавештајних служби, у БиХ је присутно 650 припадника иранске, али и обавештајних служби других исламских земаља, објавили су хрватски медији.
Обавештајне службе БиХ располажу с још 330 имена страних обавештајаца, што значи да тренутно у тој земљи активно делује око 1.000 припадника служби из исламских земаља – написао је Јутарњи лист.
Иранске власти су још пре рата у БиХ успоставиле добре односе са странком Алије Изетбеговића, на чијем челу је данас његов син Бакир, који је по други пут изабран за члана Председништва БиХ.
Иран је одмах понудио све своје услуге, укључујући војне и обавештајне, без обзира на то што је реч о шиитској држави, док су босански муслимани сунити. Међутим, „Техеран је тада схватио да му се пружа готово јединствена прилика да у срцу Европе успостави ћелије преко којих би могао координирати своје операције на овом простору“, наводи лист.
БиХ је под притиском западних обавештајних служби прошле године протерала двоје иранских дипломата, али, како наводи „Јутарњи“, ситуација се није смирила. Иранска тајна служба гради снажне контакте и с вехабијама/селафијама у Горњој Маочи, иако су им они у свом региону непријатељи.
Након рата у БиХ, иранска тајна служба се пребацила и на културни и религијски план – најважнији пунктови Иранске револуционарне гарде у БиХ су научно-истраживачки институт „Ибн Сина“ и Персијско-босански колеџ који је отворен 1999. године у Илијашу, док припадници обавештајне групе Вевак делују кроз дипломатске канале, истиче лист.
Независне новине
фото: Ројтерс