Хроника

БАТА РАЗВИО ПОСАО? Фантомске фирме раде и на Коридору 10

Према подацима Грађевинско-индустријске коморе од 240 предузећа, која су као извођачи или подизвођачи радила или тренутно граде на „Коридору 10”, половина су проблематичне фирме, које немају ниједног запосленог или највише до десет радника. То је сасвим довољан разлог, кажу у тој комори, да држава што пре сачини „црне” и „беле” листе за извођаче радова на инфраструктурним пројектима којим би се издвојиле добре од лоших фирми и увео ред на тим великим пословима које финансирају држава и међународни кредитори.

 Потпредседница Владе Србије и министарка грађевине, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић обећала је да ће се ускоро припремити такве листе којима ће се јасно разграничити извођачи који не испуњавају обавезе према радницима и држави и не поштују договорене рокове, од оних који раде и понашају се у складу са добрим пословним обичајима.

Такво сврставање према министаркином објашњењу никог неће елиминисати трајно са тржишта, јер ће сви који отклоне пропусте због којих су склоњени бити враћени на „белу” листу.

Овако нешто предвиђа и Конвенција 94 Међународне организације рада, али ми такву могућност нисмо користили. Да јесмо вероватно би било мање пробијања рокова, јер би се свака озбиљна фирма трудила да не доспе на стуб срама и изгуби тешко стечену репутацију солидног пословног партнера.

Министарка Михајловић је, између осталог, и пооштрила контролу на терену уводећи праксу да ненајављено лично обилази градилишта. Осим тога, одредила је менторе за све кључне пројекте, појачала теренске контроле, увела ред у односе између инвеститора, пројектаната и извођача радова, а све извођаче који не испуњавају обавезе јавно опомиње.

Горан Родић, потпредседник Грађевинско-индустријске коморе каже да је то прави пут за коначно рашчишћавање тржишта грађевинских и сродних услуга. Да се једном дозна ко може да ради, а ко не сме ни да конкурише, а камоли да још и обара тендере или конкурсе.

– Недопустиво је да 120 фантомских фирми буде на овај или онај начин ангажовано на „Коридору 10”. Држава мора да направи листу добрих и лоших фирми. Да јасно каже ко испуњава обавезе према инвеститору и радницима. Не може се дозволити да нам „ташна-машна фирме” воде такве послове. Јер, то се и у крајњем случају одражава и на квалитет посла – каже Родић.

На „белој” листи, према његовој оцени, када је реч о путној инфраструктури, могло би да се нађе само неколико наших познатијих фирми попут „Енергопројекта”, „Гемакса”, „Планума”, „Путева Ужице” или „Мостоградње”. Држава њих мора да сачува, јер ако их изгуби имаће проблем са одржавањем путева, јер и то мора неко да ради.

 
М. Авакумовић, Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

    1. то није уопште смешно. бавите се ви мало полицијским послом када сте толико способни и храбри па нам јавите шта сте урадили. радо ћемо објавити. Поздрав.

  1. Kada imaju sposobnog direktora to jest konobara.Konobar je po skolskoj spremi a drzo je kafane u Rakovici i podrume pica da bi kasnije poceo da se bavi i izgradnjom stanova i osnovao dve firme koje su do pre par meseci bile sedam miliona evra u dugu i bile u stecaju.Mica,zna ko mu ovo pise,jer me je sluzio dok je bio konobar.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!