Хелм

“Гурање“ БиХ у НАТО

БАЊАЛУКА – Расправа о БиХ која се тиче мисије мировних снага Европске уније – ЕУФОР, изазвала је тензије у Савету безбедности Уједињених нација. Русија је једина одбила да продужи мандат европске војне мисије у БиХ, али гласовима осталих чланица ЕУФОР остаје у земљи још годину дана. Савет безбедности УН поздравио је и одлуку НАТО да одржи присуство у БиХ у виду војног штаба.

Став Русије је да се овим потезом БиХ гура убрзано у НАТО и ЕУ, а представник ове земље у СБ УН Виталиј Чуркин био је уздржан током гласања. Он је рекао да је ЕУФОР, који се у БиХ налази више од 10 година, играо значајну улогу у БиХ након рата, али данас „ми смо против међународног присуства у области безбедности које би се могло посматрати као инструмент за убрзање интеграције те земље у ЕУ и НАТО“.

Међутим, представници САД, Француске и Велике Британије сматрају да је присуство европских војних снага и даље неопходно у БиХ, иако је рат завршен пре 19 година.

Француски дипломата Филип Берто рекао је како се Русија претходних година није противила снагама ЕУ у региону, напомињући да је такав корак Москве опасан и само изазива нове тензије.

– Русија уноси лошу атмосферу из Украјине у једно сасвим другачије питање. То је опасна игра – сматра он.

А британски дипломата Мајкл Тејтам сматра да Русија не жели да БиХ напредује према ЕУ и НАТО.

ОХР И РАДИКАЛНИ ИСЛАМ

У СБ УН стигао је и извештај РС у којем је наведено да је останак ОХР у БиХ деструктиван. Руски представник Виталиј Чуркин подржао је став РС. Русија се такође залаже за гашење ОХР. – Уместо стандардне критика вођства РС, пажња је требало да се обрати на претњу од радикалног ислама – сматра Чуркин.

– Опструктивна позиција Русије у УН показује презир подршци БиХ у смеру према евроатлантским интеграцијама – каже Тејтам. Амерички медији сматрају како гласање о продужењу мисије мировних снага ЕУ јасно показује тензије између Русије и Запада током последњих месеци.

Члан Заједничке комисије за одбрану и безбедност парламента БиХ Борислав Бојић каже, за „Новости“, да је сукоб Русије и Запада видљив и у расправама у УН о БиХ.

– Очигледно је да је реч о сукобу два потпуно различита погледа на ситуацију у БиХ. Једни сматрају да БиХ не треба приморавати да по сваку цену уђе у НАТО, док други то питање сматрају најважнијим. Нажалост, БиХ на то не може да утиче, јер се као мала земља не пита ни о чему када је реч о геополитичким кретањима – казао је Бојић. – Интереси великих сила се ломе преко БиХ, која се неће ни питати када се буде одлучивало о њеној судбини у даљим евроатлантским интеграцијама.

ИНЦКО О СИТУАЦИЈИ У БиХ

Чланице СБ УН високи представник Валентин Инцко информисао је и о политичко-економској ситуацији у БиХ. Инцко је казао да је БиХ у силазној путањи од 2006. Узроци проблема су, навео је, опструкција „Дејтона“ и недемократска реторика политичара, те тешка економска ситуација. Инцко је у СБ УН осудио „позиве на референдум о отцепљењу који долазе од неких политичара“.

– Такве речи су само губљење времена, јер Дејтонски споразум не дозвољава ентитетима да се отцепе – навео је Инцко.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!