Хелм

Хрватска има највећи раст незапослености у ЕУ а глумата неки политички фактор и силу

Према најновијим подацима са берзе рада, посао у Хрватској нема преко 300.000 људи, а ситуација са проблемом незапослености се драстично погоршала након што је завршена туристичка сезона.

Хрватска има више од 312.000 незапослених због чега спада међу неславне рекордере у Европској унији.

Према подацима с берзе рада, посао нема 312.332 људи, док истовремено има само 6.071 слободно радно место. Раст броја незапослених узроковао је завршетак туристичке сезоне.

Подаци за октобар, које објављује статистика те земље, показују да је на берзи рада било евидентирано 306.170 незапослених или 15.586 више него у септембру, преносе хрватски медији.

Најмању стопу незапослености младих у октобру су имале Немачка – 7,7 одсто, Холандија 9,7 одсто и Аустрија 10 одсто.
Према најновијим подацима евростатистке, у октобру је Хрватској за послом трагало 293.000 људи, а стопа незапослености износила је 16 одсто.

Већу стопу незапослености имале су Грчка и Шпанија, а најмању Немачка и то 4,9 одсто и Аустрија 5,1 одсто, преносе хрватски медији.

Процене Евростата показују да је у октобру за послом трагало више од 24,4 милиона људи, док је стопа незапослености на нивоу Уније износила 10 одсто. У поређењу са септембром, број незапослених у ЕУ повећао се за око 42.000.
Велики проблем и даље је незапосленост младих, с обзиром на то да је у октобру за послом трагало готово пет милиона млађих од 25 година.

Незапосленост младе популације и даље је највећи проблем у Шпанији, Грчкој, Италији и Хрватској, у којој је стопа незапослености младих у трећем овогодишњем тромесечју, према подацима евростатистике, износила 41,5 одсто.

Немачка Савезна канцеларија за статистику објавила је најновије податке према којима та земља данас има рекордан број запослених – 43 милиона људи, односно 381.000 више него прошле године.

Од укупног броја запослених, чак 7,8 милиона их прима мање од 450 евра месечно, а тако су плаћени јер раде мање од 20 сати седмично.

Према последњим подацима, немачки послодавци траже 517.000 нових радника, већином у металској индустрији, трговини, превозу и здравству.

 

Срна

фото: Кро ЕУ форум

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!