Економија

Српска млекарска индустрија пред колапсом због неограниченог увоза млека из ЕУ!

БЕОГРАД – Укидање квота за производњу млека у Европској унији (ЕУ) од 1. јануара 2015. године довешће домаћу млекарску индустрију у врло тешку позицију, упозорио је данас секретар Удружења за пољопривреду Привредне коморе Србије (ПКС), Ненад Будимовић.

„Оног тренутка када те квоте падну, бићемо буквално покривени реком млека”, рекао је Будимовић на Агробизнис форуму у ПКС, додајући да држава треба да предузме мере да заштити наше млечно говедарство.

Он је указао да тренутно европски произвођачи млека плаћају пенале за то што производе више млека, али од следеће године више неће бити тих ограничења.

Као пример за то колики значај и последице може имати увоз из ЕУ на тржиште Србије, Будимовић је навео да је у Србију за 10 месеци 2014. увезено сурутке, која је практично нус производ при производњи сира, за чак 6,6 милиона долара.

Када је реч о домаћем извозу, према његовим речима, од јануара до октобра ове године вредност експорта пољопривредних и прехрамбених производа била је 2,4 милијарде долара, што је 11,7 одсто више него у истом лањском периоду.

Суфицит је за десет месеци повећан за 27,9 одсто, и то пре свега захваљујући повећању извоза производа анималног порекла – свињског меса и сира фете, објаснио је Будимовић.

Таква кретања, како је рекао, условила је забрана извоза производа из ЕУ на руско тржиште, што је као „бљесак комете” погурало наш извоз нарочито у јулу, да би се потом све вратило у уобичајене токове.

Представник компаније „Елмер Професионал” Ђура Грчић сматра да је потребно да променимо став на пољу свести пословања и постанемо равноправни члан на тржишту.

„То можемо постићи тако што ћемо понудити готов производ, а не само сировину”, рекао је Грчић.

Аташе за пољопривреду амбасаде Холандије Мартин Вегер је, на тему задругарства, рекао да у то земљи постоји дуга историја удруживања, али да су маркетинг, продаја, промоција и трговина сегменти који су увек ефикаснији и боље иду заједно.

Што се тиче безбедности хране, Вегер је нагласио да контролу хране у Холандији врши држава, али да су компаније индвидуално одговорне.

Обезбедити стандарде контроле, хигијене, здравље биљака и животиња, етикетирање хране све је то у циљу заштите потрошача и интереса произвођача, додао је он.

Тржиште, како је навео, диктира шта ће се производити, а потрошач захтева да храна буде здрава, без адитива и боја, уз одрживу производњу и заштиту животиња.

Учесницима се обратио и познати аграрни новинар Захарије Трнавчевић који је указао на значај увођења нових знања и технологија и удруживања пољопривредника како би се у потпуности искористили потенцијали пољопривреде који су, према његовој оцени, равни значају нафте за одређене земље.

Он сматра и да треба максимално искористити земљишне ресурсе, сваки метар квадратни и да Србија треба да постане „зелена башта Европе”.

Организатор скупа је Удружење за пољопривреду, прехрамбену индустрију, шумарство и водопривреду ПКС, заједно са Међународном Асоцијацијом студената (АИЕСЕЦ), са циљем подизања нивоа свести о знацају и потенцијалу пољопривреде у Србији.

„Агробизнис форум” одржава се од 2010. године и представља вид подстицаја младима да започну сопствени бизнис у пољопривреди или да се запосле у овом перспективном привредном сектору.

 
Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. А на сваком корараку – издаја. А како и не кад је једини интерс Србије – Европа. Здрава лигика говори да је једини интерес Србије Србија,али власт има други план рада,написан на страном језику…

  2. А на сваком корараку – издаја. А како и не кад је једини интерс Србије – Европа. Здрава лигика говори да је једини интерес Србије Србија,али власт има други план рада,написан на страном језику…

  3. Tendenciozno nam je EU unistila celu privredu a sada ce i poljoprivredu koja je jedino preosta. Sta drugo da ocekujemo kao njihova kolonija, nego da budemo dobro trziste i jeftina radna snaga. Jedemo njihov GMO otpad koji u njihovim marketima skupo placamo i potrpsomo sve sto zaradimo, ima li sta lepse za uvecanje njigovog kapitala? Jos nam strane banke skalpom udare zavrsni udarac kamatama i milina! Mi smo OVCE.

  4. Nece valjda dozvoliti da se mlekare I ne daj Boze proizvodjaci mleka stabilizuju,povecaju proizvodnju,plate pristigle rate za uzete kredite?Sta ce onda biti sa agencijama I drugim prisipetljama drzave za uvoz mleka I zelenasenje dok to mleko nadje kupca.EU ne misli niti ce misliti na prosperitet naseg proizvodjaca mleka.Misle oni samo ono sto se njima isplati,a nase rukovodioce drzave tapsaju po ramenu kao oni su nasi prijatelj,Da ALI SAMO DOK JE NJIMA EKONOMSKI ISPLATIVO!

  5. A sta to u Srbiji nije pred kolapsom. Cela jebena zemlja je u kolapsu jer dremate i odvracate pogled i nemate muda nista da uradite. Ja bar galamim, kad niko nece da mi da oruzje, drugacije ne mogu. A sta je sa Dverima i ostalim kurcima i palcima sto mi glume tu nekakve patriote i nacionaliste, znaci ljudi koji su organizovani ili mogu da se organizuju? Izdaju knjige i drze predavanja (Dveri), gaje kult licnosti (SRS), glume politicke tranvestite (DSS)… Jebite se svi do jednog, picketine i bezmudovici.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!