Како је земљиште којим су газдовале „Војводинашуме” продато општини Тител, а потом прешло у приватну својину и искоришћено за покриће сумњивих кредита
Нови Сад – Јавно предузеће „Војводинашуме” отуђило је 52,45 хектара државног земљишта без сагласности Владе Србије, која је искључиво овлашћена да одлучује о промени права коришћења или својине.
Упозорење шумарског инспектора тадашњем министру пољопривреде Саши Драгину да се ради о незаконитим правним радњама остало је у столу директорке „Војводинашума“ Марте Такач, а земљиште је прошле године послужило за „пребијање“ астрономских дугова приватне фирме „Тител агро“ посрнулој Српској банци.
„Политика” је имала увид у опсежну документацију која прати ове недозвољене трансакције, од којих је најскандалознија она између приватника и Српске банке – када је 14,5 хектара шуме и „осталог природног, неплодног земљишта“ замењено за кредите и друге приспеле банкарске у укупном износу од 11,4 милиона евра! Као да се радило о нафтоносним пољима, а не риту поред Тисе.
Посредник у замешатељству које је почело средином јула 2007. године била је општина Тител, тј. њен тадашњи председник Миливоје Петровић који се истовремено налазио и на челу Управног одбора ЈП „Војводинашуме“.
Општина је 11. јула покренула иницијативу да јој се у поступку комасације додели 14 катастарских парцела (укупно 52,45) хектара које је до тада користило јавно предузеће, а само пет дана касније, на предлог директорке Марте Такач, на седници УО је усвојена начелна сагласност.
Општина Тител је понудила да „Војводинашумама” у замену уступи две парцеле од укупно 46,44 хектара и исплати новчану разлику у вредности од 12,12 милиона динара. Одлука УО је донета 29. маја 2008, а прослеђена је Шумском газдинству „Нови Сад“ (кориснику земљишта) 29. августа, тек три месеца касније.
У међувремену, директорка Такач и председник општине Петровић (истовремено и председник УО) закључили су 3. јуна споразум о међусобним обавезама ЈП и општине Тител.
Општинско веће Титела дало је 23. јуна сагласност на овај споразум и наложило ЈП „Простор“ да реализује финансијски део споразума. Две уплате од укупно 6,12 милиона динара „легле“ су на рачун „Војводинашумама“ 4. јула, преосталих шест милиона је измирено 31. децембра.
Занимљиво је да је 24. априла, више од месец дана пре одлуке УО „Војводинашума“ да прихвати споразум, општина Тител расписала оглас у ком се даје у „закуп неизграђено грађевинско земљиште на 99 година“, а којим су обухваћене тек касније прибављене и плаћене парцеле!
На незаконито поступање у читавој овој причи одмах је указао републички шумарски и ловни инспектор, који је 21. августа 2008. упутио допис тадашњем министру пољопривреде, шумарства и водопривреде Саши Драгину.
Инспектор наводи да су парцеле још пре потписивања споразума „уступљене на коришћење другим правним субјектима“ и да о промени права коришћења или отуђењу државне својине не може да одлучује УО „Војводинашума“ већ Влада Републике Србије.
Он, такође, указује да две парцеле које је дала општина Тител представљају речне аде, на којима „Војводинашуме“ већ имају уређене шуме тополе, којима управља дужи период и које су саставни део газдинске јединице „Шајкашка“.
У крајњем случају, корисник ових ада не може бити општина Тител, већ предузеће које газдује водама („Воде Војводине“, или на основу посебних овлашћења „Војводинашуме“), због чега споразум није правно валидан.
Министар Драгин је допис шумарског инспектора проследио директору Управе за шуме Саши Орловићу и директорки „Војводинашума“ Марти Такач, а предмет је, по свему судећи, дуго остао у нечијој фиоци.
Државне парцеле које је ЈП „Војводинашуме“ незаконито продала општини Тител појавиле су се 14. августа 2013. као предмет нагодбе између приватне фирме „Тител агро“ и Српске банке, пошто су током претходне године, разним решењима и уговорима о конверзији, прешле из права коришћења у својину друштава ограничене одговорности „Тител агро“ и „Платаоил“.
Као власник парцела „Тител агро“ је тога дана у Основном суду у Новом Саду склопио уговор о замени испуњења са Српском банком, где 14,5 хектара шуме и неплодног земљишта уступа уместо доспелих новчаних обавеза у износу од 11,4 милиона евра, или преко 785.000 евра по хектару!
„Пребијање“ дугова обухватило је 18 финансијских трансакција – краткорочних кредита, солидарног јемства и меничних потраживања из 2012. и 2013. године, које је Српска банка имала према приватној фирми „Тител агро“ и њеним повезаним друштвима. У име банке уговор су потписали чланови Извршног одбора Срђан Николић и Иван Ристић, у име дужника директор предузећа Јован Кеча.
„Војводинашуме”: У току судски спорови
У ЈП „Војводинашуме” кажу да су „у марту 2013. године од стране Управе за шуме добили назнаке да је било одређених неправилности приликом вршења наделе кроз комасацију (општини Тител, п. а.), након чега је предузеће без одлагања испитало комплетан поступак, и 15. маја исте године поднело Вишем јавном тужилаштву у Новом Саду кривичне пријаве против одговорних лица“.
„Без одлагања, такође, ЈП је поднео тужбу ради утврђења ништавости споразума који је закључен са општином Тител, као и тужбу против лица која су се уписала као корисници или носиоци права својине. У овом предмету је 17. јула 2013. донета привремена мера којом је тим лицима забрањено отуђење и оптерећење непокретности“, истичу у ЈП „Војводинашуме“.
У предузећу још наводе да је годину дана касније (10. јула 2014) Виши суд у Новом Саду, одлучујући по жалбама лица која су се уписала као корисници или власници, донео решење којим се одбија предлог за одређивање привремене мере, и да су судски спорови и даље у току.
На листи највећих дужника
По евиденцији НБС, на листи 100 правних лица са највећим износима блокаде на дан 30. новембара 2014. предузеће „Тител агро“ налази се на 39. месту са милијардом динара. Предузеће на истој адреси „Рес трејд“, којем је „Тител агро“ државним земљиштем солидарно „покрио“ пет краткорочних кредита код Српске банке је на 35. месту са блокадом од 1,2 милијарде динара.
Мирољуб Мијушковић, Политика
sve je to bilo privatno ranije
Kakvi bre sudski procesi? Kad će to vešanje?!