Србија

Сто година Колубарске битке: Слава херојима!

Централна церемонија поводом 100 година од Колубарске битке одржана је данас у спомен-храму Светог Димитрија у Лазаревцу. Председник Србије је истакао да је Колубарска битка била “сензација и за освајаће и за савезнике, а можда и за Србе” и додао да се она проучава готово на свим војним академијама света, као пример војне вештине и одважности генерала, тактике и стратегије.

На централној свечаности поводом 100 година од завршетка Колубарске битке, Николић је истакао да је та битка “највећа перјаница у славној и победничкој ратној епопеји Србије, не само у Великом (Првом светском) рату” и да је добијена “великом вештином војсковођа и преданошћу сваког војника”.

“Мала Србија, а велика у својој неподељености и јединству, ратовала је на Колубари непосредно с једном огромном империјом, а посредно с четири империје, и победила”, казао је он.

“Већина човечанства је схватила да онај ко једном чини неправду, прети многима и зато су уз Србију стали и царска Русија, и Француска, и Енглеска, и, на крају, САД. Мит о непобедивости германског царског оружја, сломљен је на Колубари и на Сувобору”, навео је Николић.

Председник Србије је истакао да је Колубарска битка била “сензација и за освајаће и за савезнике, а можда и за Србе”.

“Колубарска битка проучава се безмало на свим војним академијама света, као пример војне вештине и генералске одважности, тактике и стратегије”, казао је Николић и оценио да се, после Другог светског рата, у основним и средњим школама у Србији помињала “стидљиво или никако”.

Он је казао да се Србија на Колубари спојила у “велико срце потомака и предака.., а када је народ јединствен, такав народ није могуће назвати малом нацијом”.

“Србе не можес да победиш, осим ако их не поделиш – то је порука наших предака са Косова, Колубаре, Сувобора, Кајмакчалана и Солуна”, указао је Николић и додао да “Срби нису слабили своје јаке људе, јер се слабљењем јаких појединаца слаби нација пред непријатељем”.

Николић је подсетио да се током Колубарске битке уз војску повлачио и народ и да је изгледало да нема изгледа да се заустави аустроугарско напредовање. Николић је говор завршио речима” “Живела Србија!”, а потом је одсвиран “Марш на Дрину”.

Крај спомен-костурнице бораца Колубарске битке венце су положили председник Србије, представници Владе, Скупштине, начелник Генералштаба Војске Србије, праунук војводе Живојина Мишића и представници Удружења за неговање традиција ослободилачких ратова Србије. Представници дипломатског кора оставили су крај споменика по црвену ружу.

Колубарска битка вођена је новембра и децембра 1914. године и окончана успешном противофанзивом под командом генерала Живојина Мишића. Сматра се најзначајнијом битком војске Краљевине Србије и аустроугарске царевине.

Генерал Живојин Мишић је због успешног вођења операције унапређен у чин војводе.

У Колубарској бици Србија је изгубила 22.000 војника, имала је 91.000 рањених и 19.000 заробљеника, а Аустроугарска је имала губитак од 29.000 погинулих, 120.000 рањених и 74.000 несталих војника.

 

Бета

фото: Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!