Разбацивање: Поред огромних количина жестине, државна фирма има пара и за 50 килограма бадема, лешника, индијског ораха, али и преко 500 луксузних бомбоњера и 13.000 литара сокова
Грађани ће кроз рачун за струју издвојити најмање динар на луксузирање ЕПС… Александар Обрадовић
БЕОГРАД – Иако је Влада Србије најавила да због мера штедње јавна предузећа треба да заврну све славине, а највише оне које се односе на репрезентацију, коју треба скресати за 60 одсто, до руководства ЕПС ова порука изгледа није стигла.
Наиме, кафе-кухиња ове презадужене државне компаније путем тендера поручила је чак 1.077 литара вискија и квалитетних ракија, 13.000 литара сокова, али и стотине луксузних бомбоњера и грицкалица, сазнаје Курир.
А мере штедње?
Судећи по овој јавној набавци, која је расписана 17. децембра, прохтеви запослених у ЕПС нису се смањили, иако су им дуговања након поплава нарасла на чак милијарду евра. Поставља се питање да ли уопште у овој компанији има кризе, односно да ли се мере штедње односе и на њу. Саговорник Курира из ЕПС тврди да ово расипништво на репрезентацију показује да се не зауставља бацање новца за луксузне прохтеве руководства.
– Купују се тоне алкохола, сокова, стотине луксузних бомбоњера или грицкалица, односно бадема, кикирикија и индијских ораха, а све то плаћају несрећни потрошачи, чији је џеп све тањи. То практично значи да ће они уз рачун за струју за потрошене киловате издвојити бар један динар и за 1.000 литара попијеног вискија и квалитетне ракије, које је руководство наменило себи и пословним партнерима. Прохтеви су толико велики да се поред најскупљих врста вискија наручује и посебна „соколова ракија“, која мора да буде стара пет година. Ту су и најскупље бомбоњере, као што су „мерси“ и „фереро роше“ – тврди извор.
Он додаје да се толико не потроши ни у ресторанима.
– Оволику количину пића не потроши ни неки већи ресторан у Београду, па ви видите колике су размере потрошње у ЕПС. Да не говорим шта је све за овај новац могло да се купи од опреме како би потрошачи у неким деловима Србије најзад имали пристојно напајање електричном енергијом, а не да и приликом најслабије кише остају без електричне енергије – тврди наш саговорник. Да се претерује потврђује и Драган Милановић, менаџер једног од београдских ресторана: – У ресторану у коме ја радим прошле године требовано је око 600 литара ракије и вискија.
То су скупа пића и не троше се много.
Непримерено
У Транспарентности Србија кажу да ова набавка у условима кризе није примерена: – Влада је саопштила да се трошкови репрезентације морају смањити наредне године за 60 одсто. Можда је ЕПС, да би избегао ту одредбу, јавну набавку расписао на крају ове године.
СМАЊИЛИ СМО РЕПРЕЗЕНТАЦИЈУ
Из ЕПС, који сада води Александар Обрадовић, не негирају да је јавна набавка расписана, али тврде да није све за потребе репрезентације.
– По закону о јавним набавкама, вредност набавке не може бити саопштена док се не отворе понуде. Тендер се односи на набавку робе за потребе кафе-кухиње, а само један део намењен је за потребе репрезентације, која је за 2015. смањена за 60 одсто у складу са препоруком Владе Србије.
Аутор: Слађана Вукашиновић, Курир
Фото: Драгана Удовичић
Sirotinja,samo nadam se da nisu flaše od 1/2 litre ko će to toliko otvoriti.!? Gluposti to je šojićev trik “Lepa brena za četri osobe”!
ima se moze se 🙂
to sve placaju redovne platise
i njih i vladu treba uvaljati u med i posuti perjem
па моѕе им се покрадосе народ са неким каматама краду на струјомерима као баѕдарени а нико да улети да их контролисе јел се вероватно тале са дрѕавом у крадји
to suim tate napravile i ostavile unasledje
Kako mogu oni da duguju? Ispitati poslovanje.
sramota
Živi se na visokoj nozi ima se može se a ja stavio sve štedne sijalice i to ne valja e sad sam prešao na led diode