Марже на основне намирнице остају ограничене и у мандату нове владе. Килограм свињског бута од наредне недеље и преко 600 динара
МИНИСТАРСТВО трговине намерава да задржи тренутно важеће ограничење марже на основне животне намирнице, а која износи десет одсто – потврђено је „Новостима“ у овом министарству. Међутим, ово сигурно неће утицати на смањење цена свега онога што се сматра најважнијим за свакодневни живот. Притом, како је маржа процентуална, од сваког поскупљења дефинитивно ће корист имати произвођачи, али и трговци. А како ствари стоје, поскупљења нам тек предстоје.
Тако је пораст цене меса неминован већ следеће недеље, корекција цене брашна може ускоро да се очекује, уље ће такође поскупети за мањи проценат, а сличну судбину можемо да очекујемо и за млечне производе….
До корекције цена, која ће се негативно одразити на све потрошаче, како објашњва проф. др Миладин Шеварлић, шеф катедре за агроекономију Пољопривредног факултета у Земуну, долази пре свега због суше, односно због мањка пољопривредних производа, али и због раста курса евра у односу на динар.
– Једини корективни фактор раста цена може бити додатно смањење куповне моћи грађана – каже Шеварлић. – Републичке робне резерве утицаће на то да се скок цена успори, али ни оне не могу да га спрече.
Прва би, како најављује Петар Матијевић, власник „Индустрије меса Матијевић“, требало да буде коригована цена меса.
– Раст цене је неминован, пошто је цена живих свиња достигла 200 динара – каже Матијевић. – Самим тим, очекујемо да ће цена свињског бута бити 600 динара, а у складу с њом, биће формиране и остале цене. После свињетине, може се очекивати и раст цене јунећег и говеђег меса, пошто се цена живе јунади спорије помера, у односу на цену свињетине.
У „Житовојводини“, организацији која окупља највеће произвођаче брашна у Србији, наводе како је и корекција цене ове животне намирнице, такође неминовна.
УЉЕ Уљаре такође планирају корекције цена свог основног производа. У „Инвеју“, који је власник уљара „Витал“ и „Сунце“, кажу да ће корекција бити око три одсто.
– Ако је прошле године набавна цена пшенице била између 17 и 18 динара по килограму, а ове године Робне резерве плаћају пшеницу 23 динара по килограму, раст цене пшенице у овој години, у односу на прошлу годину, износи од 30-35 одсто према добављачу пшенице – кажу у овој организацији.
– Самим тим, стварна цена пшенице, за индустријске млинаре, износи најмање 24 динара по килогаму, а то, уз напомену да су многи други инпути већ поскупили, или је најављено поскупљење, мора довести до пораста цене брашна.
У „Житовојводини“ напомињу како је деценијама усклађени однос паритета цена – пшеница:брашно:хлеб износио је 1:2:4, али и да се тај паритет већ годинама погоршава на штету млинарства.
– Критична доња граница економске „издржљивости“ за млинарство је данас пшеница : брашно Т-500 – паритет износи 1:1,5, а из тога произилази да мора доћи до до корекције цене основног типа брашна Т-500 од овогодишње пшенице, а цена ће се кретати у релацији 36-38 динара по килограму, у млину, у ринфузи.
– После укидања акцијског рабата, цена уља ће бити коригована за овај проценат – кажу у „Инвеју“. – То значи да ће цена литра уља бити повећана за највише три динара.
Новости