Економија

Рата за стан преко ноћи већа 8.000 динара

Београд — Уколико франак остане на данашњем нивоу, дужници ће плаћати рату за кредит 8.000 више, поручују из Ефективе.

Грађани који су се половином 2008. године кредитно задужили у просеку 70.000 швајцарских франака за куповину стана, јуче су месечну рату плаћали 40.800 динара, а сутра, ако франак остане на данашњем нивоу, плаћаће 8.000 више, односно 48.800 динара.

Оволики скок рате дужника по кредитима у францима гурнула је одлука Швајцарске централне банке да укине вештачку границу која је спречавала да евро падне испод 1,20 франака. Готово одмах, франак је ојачао 29 одсто, да би се током дана ипак стабилизовао на око 15 одсто већој вредности.

Председник Удружења банкарских клијената Ефектива Дејан Гавриловић је у изјави за Тањугу рекао да ће, ако све остане као сада, франак и евро бити изједначени, те да ће то довести до тога да рате у динарима порасту за 20 одсто. То ће, како је рекао, погодити око 22.000 грађана који су подигли стамбене кредите у францима, али и оне који су у тој валути узели ауто и кеш кредите или потписали лизинг уговоре.

Просечни стамбени зајам половином 2008. са роком отплате од 25 година и каматом од 4,5 одсто био је 70.000 франака, а рата је износила око 400 франака.

“У тренутку подизања кредита, 400 франака је, кад се преведе у динаре, износило 19.600 динара. Јуче, пре одлуке Швајцарске централне банке, рата је у динарима износила 40.800 динара, а сутра ће, ако франак остане на данашњем нивоу, бити 48.800 динара”, објашњава Гавриловић.

То није цео проблем, додаје, јер је 70.000 франака на истом примеру половимон 2008. износило 43.500 евра. Данас, након шест и по година отплате, клијент банци дугује 60.000 франака, што је по јучерашњем курсу било 50.000 евра, док ће већ сутра, каже Гавриловић, исти човек дуговати 60.000 евра.

“Грађани не би требало да паниче, јер се ово већ дешавало 2011. године. Не мора да значи да ће уследити катастрофа. У наредних неколико дана ће се показати како ће се кретати курс франка. Одмах након скидања блокаде је дошло до оволиких осцилација, још се није стабилизовао”, поручио је Гавриловић.

Нема системског решења, казао је саговорник Тањуга, оценивши да конверзија ових кредита у евре у овом тренутку није повољна, као ни продаја стана зарад раздуживања.

“Конверзија ових кредита у евре у овом тренутку није повољна, а да ли ће се сутра показати да то није тако, у овом тренутку нико не може да зна. Продаја стана ради враћања кредита такође није решење. Наше удружење са своје стране бориће се путем институција и судова за поништење тих стетних и зеленашких уговора”, поручио је Гавриловић.

Коментаришући препоруке које је Народна банка Србије дала пословним банкама како би олакшали ситуацију задуженима у швајцарцима, Гавриловић је рекао да је реч о одлагању плаћања обавеза за оне који су то прихватили.

НБС је, наиме, донела решење за кредите у францима које ће омогућити грађанима да у наредне три године отплаћују такав зајам по курсу на дан одобравања кредита, кориговано за раст швајцарске валуте у односу на евро, највише осам одсто. Банке су у лето 2013. године понудиле корисницима кредита анексе уговора.

“Онима који су то прихватили, након јачања франка рате ће бити 10 одсто веће у том периоду, а остали ће имати 20 одсто већу рату”, казао је Гавриловић.

Јачање швајцарског франка имаће негативне последице на све у Србији који су задужени у тој валути, јер ће им се обавезе повећати, рекао је раније данас за Б92 економиста Иван Николић. Николић, који је сарадник Економског института каже да би требало сачекати крај данашњег трговања и видети колико ће швајцарска валута ојачати, али и додао да колико год да оно износи, имаће негативне последице на све дужнике у франицма.

Професор Београдске банкарске академије Зоран Грубишић оценио је да ће изненадно јачање швајцарског франка од 15 осто поскупети за толико и рате за кредите грађана задужених у тој валути, али и швајцарске производе у Србији.

Грубишић је, у изјави Тањугу, рекао да очекује да током данашњег дана швајцарац неће више јачати у односу на евро.

“За очекивати је да ће овај дан овако и да се заврши, са око 15 одсто јачим швајцарцем”, рекао је Грубишић.

Он је рекао да је Швајцарска централна банка сигурно вагала пре него што је донела одлуку да престане да брани ниво курса.

“Потрошили су велику количину франака у претходном периоду и остварили су велике губитнике на одбрану курса. Данас је психолошки ефекат изазвао бурнију реакцију тржишта и јачање од око 30 одсто, које се након неколико сати вратило на ниво од 15 одсто”, рекао је Грубишић.

Према његовој оцени, овај тренд би код нас значајније могао да поремети грађане задужене у швајцарцима, а швајцарски пороизводи ће поскупети одмах.

У данашњем саопштењу Националне банке Швајцарске наведено је да мера о вештачкој граници која је спречавала да евро падне испод 1,20 франака, уведена у септембру 2011, више није оправдана, јер је снажан франак посебно проблематичан за швајцарске извознике, који су морали драстично да снизе цене да би остали конкурентни.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Не видим у чему је дужност државе да “брине”, па чак као тражи начин и да “помогне” онима који су узимали кредите? Чему и овакве приче у медијима…Ко се у коло хвата, у ноге се узда, тј – ко узима кредит, нека сам куса чорбу, то јест – последице…Прода кућу, стан, кола, бубрег, обеси се…Све су то решења, а не “општа брига”…Ко брине о онима који немају плате, пензије, посао, превареним у лоповским приватизацијама, којима држава кроз извршне пресуде дугује милионе, а који никада нису могли (и да су хтели) ни да “примиришу” кредите…Лицемерје.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!