Европа

Како су Мађари избегли катастрофу са швајцарским франком

БУДИМПЕШТА – Избегли смо катастрофу у задњем тренутку – коментарише мађарска влада најновији раст вредности швајцарског франка.

Мађарска је једна од ретких држава чији су грађани масовно пре десетак година дизали кредите у швајцарским францима, у којој курс франка не изазива панику ни међу дужницима, али ни у влади премијера Виктора Орбана, коме је обећање да ће решити проблем кредита била једна од важнијих полуга доласка на власт, пише загребачки Вечерњи лист.

После вишегодишње борбе с ЕУ, која је негодовала због задирања власти у тржиште капитала, влада је омогућила дужницима да кредите у страним валутама претворе у кредите у домаћој валути по повољном курсу, а у пролеће ће дужницима почнети да стижу и одштете због неправедних поступака банака.

Крајем прошле године одлучено је да се кредити у францима и еврима претворе у кредите у форинтама по фиксном курсу испод тржишне вредности, тако да промена курса швајцарског франка неће имати утицаја на кредите од укупно десет милијарди евра – коментарише шефица Ројтерса за Мађарску Кристина Тан.

Домаћинства још увек имају кредите у францима у вредности од 540 милијарди форинти (1,7 милијарди евра). Највећим делом се ради о кредитима за аутомобиле, које је раст франка ипак погодио.

За пребацивање кредита на форинте коришћена су два референтна курса – средњи курс Мађарске народне банке од 7. новембра, када је донесена одлука о конверзији, и курс од 16. јуна, када је Врховни суд донео одлуку да је пракса банака, када је реч о кредитима у страним валутама, у појединим случајевима била неправедна.

Конвертирање је спроведено по нижем од два курса – 256,6 форинти за швајцарски франак, односно 309 форинти за евро.

Конверзије кредита почеле су одлуком мађарског Монетарног савета да централна банка за овај посао мора банкарском сектору да обезбеди девет милијарди евра. Потом је централна банка са учесницима процеса склопила уговор којим се обавезује да ће им осигурати износ потребан да се умањи курсни ризик операције, а заузврат су се кредитне институције обавезале да ће новац за конвертовање купити од ње, а не на девизном тржишту.

Министарство привреде је потом најавило гашење кредита у страним валутама. На основу одлуке Врховног суда, влада је одредила да банке – њих око 400 – морају да обештете кориснике.

Они дужници који су с банкама склопили споразум, исплату очекују на пролеће, што би представљало последњи корак у гашењу кредита у страним валутама. Централна банка издвојила је три милијарде евра из резерви ради подршке банкама.

 
Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Nikada ova zemlja,drzava,ne mogu ni da je tako nazovem,nece uraditi ni slicno ovome.Zaklinju se da im je narod na prvom mestu,kakva demagogija,pa ovaj iz finansija je jasno rekao da to nije problem vlade!A kako je bio problem madjarske vlade?A NBS,teska prevara,njihove intervencije su preporuke,ko to jos slusa!Jednom recju,nadrljali smo,sigurna sam!Nikada od ove zemlje,prava drzava kojoj je njen narod prioritet!Deco,bezite odavde!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!