УКОЛИКО банке у Србији не буду пристале да поделе терет обавеза са грађанима којима су одобрили пре свега стамбене кредите у швајцарским францима, суочиће се са порастом ненаплативих зајмова. Управо због наглог пораста франка у време светске финансијске кризе грађанима су рате за стамбене кредите у периоду од 2010. до 2013. удвостручене. Такође, банке су управо од ових зајмова највише и профитирале, па би сада био ред и да пронађу решење са клијентима.
Ово за “Новости” каже економиста Млађан Ковачевић и истиче да су банке непримерено у време светске финансијске кризе повећале марже тако да су некада приступачни кредити у “швајцарцима” са каматама од 1,30 до 4 одсто постали прескупи. У то време дошло је и до наглог повећања вредности швајцарске валуте тако да се око 22.000 грађана покајало што је послушало поједине министре и банкаре који су их убеђивали да је то најбољи зајам за њих.
– Банке би требало да се договоре са својим клијентима тако да фиксирају курс “швајцарца” у односу на евро на ниво који је важио у време када су кредити и узети, а затим да убудуће наставе отплате у еврима – истиче Ковачевић. – Наравно, то је лако рећи али ће се видети наредних дана да ли су банке спремне на тако нешто. С друге стране, треба имати у виду да и евро расте и да ће свакако и те нове рате пратити његово повећање. Осим тога, еурорибор од кога зависи каматна стопа на стамбене кредите у еврима тренутно је на историјском минимуму, али постоји могућност да у наредном периоду, како се буде опорављала привреда Европске уније, и он крене да се повећава. Треба подсетити да је његова вредност пре избијања кризе износила чак 4,5 одсто, а сада је испод једног процента.
За разлику од нас, мађарске власти као да су биле видовите и током прошле године су одлучиле да убеде банке да лимитирају курс на период када су грађани узели зајмове у швајцарским францима, а затим да их претворе у форинту. У овој држави, иначе, грађани за стамбене кредите у “швајцарцима” дугују око 10 милијарди евра. Ове недеље, како је најављено, и наша Народна банка требало би са банкарима да нађе решење којим би се помогло грађанима да превазиђу кризу изазвану наглим јачањем швајцарског франка.
ЈОШ ЋЕ ДА РАСТЕ
Швајцарски франак биће у наредним периоду стабилан, а наставиће и благо да “клизи”, односно јача без неких великих скокова тако да ће засигурно грађанима који имају зајмове у овој валути изазивати додатне трошкове – истиче Млађан Ковачевић.
С. Моравчевић, Новости