Србија

Ваљево: Пробно пуњење хидроакумулације “Стубо – Ровни”

ПРОБНО пуњење језера Регионалне хидроакумулације “Стубо – Ровни” дефинитивно почиње у првој половини ове године. Држава је, наиме, обезбедила 450 за ову, те још по 200 милиона динара за наредне две године – за финалне радове који ће омогућити да будуће језеро буде напуњено водом.

Ове године систем ће, практично, бити пуштен у рад. Средствима која је ове године издвојила држава, биће набављена такозвана излазна затварачница на брани, те монитиране хидро, машинска, електроопрема и опрема за осматрање и обавештавање. Предвиђено је и да буде изграђен пут од бране до већ подигнутог новог храма – уместо цркве Ваљевска Грачаница – која ће бити потопљена кад језеро буде напуњено.

– По мишљењу стручњака, за пуњење језера потребно је око годину дана – каже Миодраг Марковић, директор јавног предузећа “Колубара”, које газдује водозахватом. – Сходно техничкој документацији по којој је брана грађена, предвиђено је да језеро буде напуњено до коте од 364 метра, односно са 50 милиона кубика воде. Све чешће тврдње да га треба пунити само до коте 333, због очувања богомоље, подразумевају да његова запремина буде 12,5 милиона кубика, па би тиме била доведена у питање економска оправданост овако вредне и значајне инвестиције. Уз то, нико од заговорника те тезе не саопштава да би црква и тада била угрожена, али не површинским, већ подземним водама.

У протекле три године, на брани “Стубо – Ровни” Европска унија је са 6,3 милиона евра финансирала постављање укупно 27 километара цевовода. Око десет милиона динара коштала је израда специјалног шахта на Јадру, а направљен је и резервоар воде за пиће на Гајини, запремине 2.000 кубика.

– Из тог резервоара, вода ће ићи ка општинама које ћемо прикључити на регионалну хидроакумулацију “Стубо – Ровни” – каже Марковић. – Управо завршавамо део цевовода између Диваца, на теротирији Ваљева, и Словца, у општини Лајковац. При крају је и градња резервоара капацитета 1.000 кубних метара на Оштриковцу, код Словца.

Јавности се, подсетимо, недавно обратила и група професора Рударско-геолошког факултета у Београду, апелом да се будуће језеро пуни само до коте од 333 метра. Са друге стране, формирана је државна комисија за технички пријем хидроакумулације, из које ће водом да се снабдевају Ваљево, Мионица, Лајковац, Лазаревац и будућа термоелектрана “Колубара Б” у Каленићу код Уба.

– Комисију чине стручњаци из вопривреде, геологије и хидрогеологије – истиче Марковић. – Изузео сам се из њеног рада, јер желим да одлуке доносе непристрасно, да само струка дође до изражаја. Кад комисија буде завршила рад, почињемо пробно пуњење језера.

ЗАШТИТА ОД ПОПЛАВА

– Брана и језеро “Стубо – Ровни” имају непроцењив значај и у заштити од поплава – каже Марковић. – Минулог маја, иако није комплетно завршена, брана је успела да задржи пет милиона кубика воде и тако смањи штету. Кад сва опрема буде монтирана, моћи ћемо потпуно да контролишемо ниво воде. Чим почне пуњење језера, добићемо објекат који ће да штити од поплава, али и подиже биолошки минимум нивоа воде у реци Колубари, у време суше.

 

Б. ПУЗОВИЋ, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Kako Vas nije sramota bezdusni lazljivci!!!
    Upravo zbog brane i jezera „Stubo – Rovni“ je poplavljen kompletan Obrenovac kao i kopovi uglja!
    Mislite da narod nista ne zna!
    Gresite i budite sigurni kad tad da ce istina izici na videlo!

  2. Direktor javnog preduzeća koje je napravljeno 1987 da bi se tamo smeštali partijski kadrovi skoro 30 godina da ne rade ništa , da muzu budžet sa ogromnim platama i “investicijama” opanjkava doktore nauka sa rudarsko geološkog fakulteta koji su dokazali eksperimentima da će akumulacija zagaditi izvore prvog ranga – jedne od najčistijih u Srbiji. Dokazali su i da će se nakon mnogo kraćeg vremena nego što se desilo sa Vrutcima voda u akumulaciji eutrofikovati – zagaditi algama. Kota 333 se pominje jer preko nje počinje zona “propadanja” kroz krečnjački teren svih otrovnih ocednina iz nataloženog mulja na dnu planirane akumulacije. Oni su PROTIV akumulacije iz tih razloga a ne kako kaže komunjara “bogomolje”. Bogomolja je inače zaštićeni spomenik kulture ali on je komunjara SPSovska i ne zna ni za kulturu a kamoli za boga.Ne zna ni za potpise 35.000 građana Valjeva protiv akumulacije! A potapanje Obrenovca branom se nikada neće istražiti dokle god SPS ovska mafija jaše ovu zemlju kroz razne koalicije. Svaku vlast su upropastili i zagadili

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!