Економија

Да ли ће Прокупље остати и без „Прокупца”

Овај некадашњи привредни гигант, после приватизације, ушао у стечај а 30. јануара треба да се усвоји програм консолидације фирме

У априлу прошле године покренут је стечајни поступак у Акционарском друштву „Прокупац Београд”. Једина продавница у Прокупљу овог произвођача пића је затворена, а на излогу пише да је фирма у стечају и да се обавештења могу добити од стечајног управника Зорице Михајловић, на број телефона…

Кад смо је позвали и замолили да за „Политику” каже докле се дошло у стечајном поступку, она нам је љубазно одговорила да није овлашћена да даје информације за медије. Покушали смо да нађемо одговор у локалној самоуправи. Мирољуб Пауновић, председник општине Прокупље и Љубиша Благотић, члан Општинског већа, кажу да и њима није све познато, па су почели да испитују цео случај са „Прокупцем”. То је и разумљиво, јер је овај некадашњи привредни гигант настао у овом граду и запошљавао велики број радника. Онда су његови погони постајали самосталне фирме а „Прокупац” у Прокупљу почео је да тавори и да тоне.

Имена „Прокупац”, међутим, нико се није одрекао. Јер, некада је то била чувена кућа пића. Имала је своје погоне у Београду и Тивту, а стоваришта у многим европским земљама. Развила је производњу брендираних пића: ракије „манастирка” и „стомаклија”, вина „топличко црно” и „топличко розе”… Модернизована је и производња минералне воде „Милан Топлица”, одликована на сајмовима у Паризу и Лондону. Обновљени су и виногради дуж целе Топлице. Све је то, нажалост, само прошлост.

– Погон у Београду постао је главна фирма под именом „Прокупац Београд” а. д., која је настала у приватизацији и под своје преузела и фабрику у Прокупљу. Уписана је у регистар као акционарско друштво за дестилацију, пречишћавање и мешање пића и пољопривредну производњу. Таворила је, бар што се тиче дела у Прокупљу, све до пролећа прошле године када је отишла у стечај. У стечајну масу унета је и овдашња имовина: фабричке хале, машине, управна зграда, воћњаци… Па чак и „Савићевац” – каже Благотић.

То је зграда на брду Хисару изнад града, која је изграђена као задужбина др Алексе Савића, оснивача прве болнице у Прокупљу и министра здравља двадесетих година прошлога века. Она је дата под закуп „Прокупцу”, који је ту отворио кафану.

– Ангажовао сам правобраниоца да испита како је дошло до тога да се у стечајну масу упише чак и задужбина – каже председник Пауновић. Он додаје да они у општини немају сазнања шта власници „Прокупца” намеравају да учине са фабриком и у Прокупљу. – Ми настојимо, ипак, да ступимо у разговоре са њима, да изнађемо могућности за оживљавање рада ове некада познате фабрике – закључује председник општине и нада се да Прокупље неће остати и без „Прокупца”, као што је остало без многих фабрика.

Има ли та његова нада оправдање, ускоро ће се сазнати. Јер, како нам рекоше у овдашњој фабрици, 30. јануара треба да се усвоји програм консолидације фирме. А они су, кажу, обновили део производње познатих пића под фирмом „Милан Топлица”, која је, такође, у њиховом власништву.

Д. Борисављевић, Политика

Фо­то Д. Борисављевић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!