КАКО реализовати договоре из Минска о нормализацији ситуације у Донбасу, питање је којим су се у петак предвече бавили у Москви председници Русије и Француске Владимир Путин, Франсоа Оланд као и немачка канцеларка Ангела Меркел. Пре тога су Оланд и Меркелова у четвртак чак пет сати, до поноћи, разговарали у Кијеву са тамошњим председником Петром Порошенком. Пре састанка лидера Русије, Француске и Немачке у вечерњим сатима у Кремљу, састали су се у вили Спиридоновка њихови помоћници и експерти који су требали да помогну да се што лакше дође до компромисног решења.
Разменити заробљенике и зауставити пуцњаву је по свему судећи много лакше него натерати Кијев да Донбасу заиста омогући посебан статус и то гарантује уставом, што траже у Доњецкој и Луганској области.
Ангела Меркел је пре полетања у Москву рекла да је уверена да се проблем Украјине може решити само мирним, дипломатским путем а основа треба да буде договор у Минску. Али неког претераног надања код ње није било, уосталом, казала је да сумња да ће одмах после разговора са Путином наступити мир у Донбасу. На другој страни Франсоа Оланд је био већи оптимиста и веровао је да се може обуставити ватра на истоку Украјине.
И зараћене стране јавно изјављују да су за престанак грађанског рата на истоку Украјине, али шта то вреди кад свако од њих тумачи договоре у Минску онако како њему одговара. За представнике Доњецке и Луганске области је кључни захтев да се поштује договор о томе да добију посебан статус. До сада је председник Украјине Порошенко избегавао да испуни ту обавезу, очигледно плашећи се да не дође у сукоб са оним ратоборнијим делом украјинских националиста.
То што су Оланд и Меркелова разговарали са Порошенком пет сати такође говори о томе да све није било глатко јер он је последњих два месеца више пута поновио да ће Украјина остати унитарна држава и да никакве децентрализације неће бити.
Меркела и Оланда инсистирају на прекиду ватре и на удаљавање артиљерије и тешке војне технике од које страдају стамбене зграде и гину мирни грађани. Осим тога тражи се да се ослободе сви заробљеници, као и да страни војници напусте територију Украјине.
Очигледно је да су миротворци из Париза и Берлина свесни да имају тежак задатак па желе и да се неки будући преговори воде у “формату четворке”, дакле уз њих би били и Путин и Порошенко.
Из коментара украјинских руководилаца је видљиво да је њима најважније да се затвори граница према Русији како побуњеници у Донбасу не би могли да добијају наоружање. Истовремено Кијев тражи да добије оружје не само од бивших социјалистичких земаља, а сада чланица НАТО, већ и од САД. Очигледно је да “јастребови” у Кијеву сањају војни реванш и прилику да силом покоре своје противнике у Донбасу.
Б. ВЛАХОВИЋ, Новости
фото: Кремљин
Ako se ovako nastvi bojim se da ne bude da smo svi mi džaba krečili.
Da se zna ko je TATA PUTIN
Dosla kuja gazdi na noge…..
Bolje je ovako satima pricati nego godinama ratovati,……rat nikome nije dobro doneo..
Opet fašisti – komunisti
Угошћени, чашћени и ајте полако.
Putin zeli da je blize Nemackoj , jer Ameri uvek gadjaju komsiluk !!!
Nedostatak inteligencije.
Po duzini razgovora se vidi da od strane Putina nema popustanja,a nekako mi se cini da su Merkelova i Oland imali vazniji zadatak a to je da isprose koji kubik vise.
i normalno nisu ga ubedili!!!
hahahahahahahahhhahahahahaaaah !!!!