Економија

И крилца постала луксуз

Драстична поскупљења свежег меса, у просеку од 30 одсто, у протеклих месец дана преполовила су куповине у месарама

КАД беспарица удари све чешће се пребира по новчанику и за најјефтиније месо. А ценовници не хају за празне џепове, па из месеца у месец, из недеље у недељу, имамо нова поскупљења у месарама.

И оно што је некада била сиротињска храна, сада има цену, па је тако чак и за пилећа леђа потребно до 150 динара за килограм, а крилца су многима постала луксуз, јер им се цена креће од 230 до 283 динара кило!

Драстична поскупљења свежег меса, у просеку од 30 одсто, у протеклих месец дана преполовила су куповине у месарама. Нема више куповина на килограм и више, већина потрошача одлучује да пазари на граме. Нарасли трошкови живота брзо су направили нови „режим“ исхране и знатно је промењена структура продаје меса.

– Потрошачи се највише одлучују за куповину роштиљског меса, ћевапа и пљескавице, као и пилећег меса – батака, карабатака и крила – кажу у „Делезу“, где послују ланци „Темпо“ и „Макси“.

Када се дотера дотле да се штеди и на храни, први на листи одрицања увек су прехрамбени производи за које издвајамо највише пара. Тако се, у последњих годину дана, на тањиру све ређе нађе и месо.

– Подаци указују да се купују ниже, мање вредне категорије меса, а уједно се повећава потрошња пилећег и прерађевина које се не праве од меса, већ је основна сировина пилећи мом – каже Ненад Будимовић, самостални саветник Привредне коморе Србије. – Главни оријентир за домаће потрошаче је цена, што је последица честих поскупљења.

У Србији се годишње потроши око 45 килограма свежег меса по становнику, што је скромно у поређењу са земљама у Европи. У земљама ЕУ просечно се потроши дупло више. Ако се, пак, годишња потрошња прерачуна у дневну, добија се поражавајући податак да се по становнику дневно потроши мање од 120 грама меса.

– Најбољи показатељ стања на српском тржишту меса, односно у месној индустрији, готово су свакодневне акције попуста и до 20 одсто у водећим трговинским ланцима – кажу у потрошачким организацијама. – То је знак велике кризе у којој се налазе месари због слабог промета као последице „укрштања“ беспарице и дизања цена.

КРМЕНАДЛА, ПА БЕЛО ПО потрошњи, у Србији се убедљиво највише троши свињско месо, живинско је на другом месту. Разлог је и знатно јефтинија производња пилећег меса, као и краћи период това, који траје 2,5 до три месеца. Уз то, препоручује се свим категоријама становништва. Чињеница је да су бифтек и рамстек увек били скупља категорија меса за већину грађана. Битне су и навике потрошача.

ЈОШ ПЕТИНУ СКУПЉЕ

Србија је међу земљама са најмањом потрошњом меса, а поскупљење од 20 процената које се најављује имало би за последицу смањење потрошње и куповине те животне намирнице за четвртину, упозорио је Председник Покрета за заштиту потрошача Србије Петар Богосављевић.

– Најава поскупљења меса за 20 процената је нереална и неоправдана, јер ће у наредном периоду бити већа понуда, што ће повећање цена довести у питање – рекао је он.

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!