Канадски тајкун аустријског порекла Френк Штронах најавио оснивање странке да би вратио националну валуту шилинг у оптицај
Повратак националној валути, шилингу, од јуче је предмет политичких расправа у Аустрији. По процени већине тамошњих аналитичара, расправа „евро или шилинг” меродавно ће утицати на целокупну предизборну кампању у алпској републици – све до изгласавања новог парламента, у јесен 2013. године.
Покретач иницијативе „За повратак шилингу”, односно за иступање из еврозоне, јесте канадски мултимилијардер аустријског порекла Френк Штронах. Представљајући новинарима нову политичку странку, чији је оснивач, Штронах је најавио оштру кампању против заједничке европске валуте „која малим државама (економијама) доноси више проблема него користи”.
Обраћање ексцентричног тајкуна медијима, познатог по популистичким „излетима” у свет високе политике са обе стране Атлантика, изазвало је пажњу широм ЕУ. Премда Штронахова странка још није основана, а јавности није саопштено ни њено будуће име, у почетак рада и у успех нове аустријске партије се не сумња. Једини разлог, наиме, за одлагање званичне регистрације и чување назива у тајности јесте наум егоцентричног Штронаха. Партија би требало да почне са радом 6. септембра, на његов осамдесети рођендан.
Наступи овог мултимилијардера подстичу, у међувремену, поређења са политичком сатиром. Водећи аустријски политиколози, ипак, истичу да подсмех није примерен.
Шеф бечке агенције за истраживање јавног мњења „Паблик опињон стратеџис” Петер Хајек сматра да ће Штронахова нова странка мобилисати незадовољне бираче десно и крајње десно од центра.
„Оствариће, у најмању руку, резултат који би био упоредив са успесима Пиратске странке у Немачкој”, каже Хајек.
Политиколог Томас Хофер, члан управног одбора Европске асоцијације политичких саветника (ЕАПЦ), полази од исте претпоставке и предвиђа два сценарија.
„Популистичком, национално обојеном кампањом Штронах ће црпети бирачки потенцијал из редова слободара и Покрета будућност Аустрије Јерга Хајдера… Тиме ће, извесно, ослабити опозицију десно од центра. Најкасније после избора, међутим, требало би очекивати обједињавање потенцијала три десничарске странке – њихову политичку доминацију”, тврди Хофер и предвиђа да би Штронах, тако, постао наследник преминулог Јерга Хајдера.
Политички деби Френка Штронаха на аустријској сцени намеће питање – ко је тај баснословни богаташ који, о свом трошку, креће у „крсташки рат” против евра. Познаваоцима политичких прилика на америчком северу, Штронах је познат као ктитор из сенке који се, најпре, несебично маша за џеп, а потом тражи – уступке.
Захваљујући каријери упоредивој са легендом о богаћењу Аристотела Оназиса, Штронах је дошао у позицију да као један од најбогатијих нових Канађана постане главни донатор тамошње Конзервативне странке, а од 2005. први ктитор најстарије канадске политичке партије – Либерала Канаде.
Према биографским подацима, Френк Штронах је рођен као Франц Штрозак, али је презиме променио, јер Штрозак има значење – у преводу – сламарица. У Канаду се доселио педесетих година прошлог века, са две стотине долара у џепу. Сакупљао је залутале лоптице у једном голф клубу и прао тањире у кантини да би, алатничар по струци, потом основао механичарску радионицу у напуштеној гаражи. Серијом патената – побољшања у конструкцији компоненти за аутомобилску индустрију – Штронах је катапултирао своју компанију „Магна” у светски врх.
О данашњој финансијској моћи сведочи податак да је пре годину дана био у преговорима са концерном „Џенерал моторс” и владом у Берлину око преузимања немачке фабрике аутомобила „Опел”.
Као политичар, Штронах нема много искуства и тога је свестан. Препушта вођење политике – професионалцима. Своју улогу описује, каже, златним правилом: „Ко има новац, бира музику.” Тако је било у Канади, слично се понавља у Аустрији. Штронах је „врбовао” низ бивших и садашњих политичара у Аустрији, из левог и десног спектра. Његови лобисти су народњаци, слободари, социјалдемократе… Најпознатији лобиста је бивши канцелар Франц Враницки.
Штронахова прва политичка саветница је кћерка Белинда (46). Захваљујући очевим донацијама, Белинда Штронах је била министар у канадској влади премијера Пола Мартина. Како бечка штампа истиче, Белинда је већ испољила жељу за остварењем првог политичког циља у Алпима.
Политика