Економија

Србија од доласка марионете Вучића на власт нема владу већ екпозитуру ММФ-а и НАТО пакта

БEOГРAД – Уместо дефицита од 55 милиjарди динара у првом тромесечjу, како jе било договорено са MMф-ом, наш дефицит jе свега 21,5 милиjарди и на овоj чињеници темељим очекивање да ћемо моћи да се договоримо о мањем проценту поскупљења струjе, рекао jе премиjер Србиjе Aлександар Вучић.

“MMф jе инсистирао на фискалноj консолидациjи и захтеви су у потпуности испуњени и не само то – остварили смо много боље резултате од очекиваних”, рекао jе Вучић за данашњу “Политику”.

За поскупљење струjе, прво се спекулисало да ће ступити на снагу 1. априла и да ће износити око 15 одсто, а потом jе према наjавама из Владе истакнуто да ће се настоjати да буде мање и да износи седам до осам одсто.

Пошто захтев EПС-а за поскупљење струjе jош ниjе стигао у Aгенциjу за енергетику, коjа даjе сагласност на промене цене електричне енергиjе, поскупљење струjе неће почети да се примењуjе бар jош месец дана, jер се нова цена електричне енергиjе, по закону о енергетици, примењуjе тек после одобрења Aгенциjе за енергетику и када истекне 30 дана од обjављивања те одлуке у Службеном гласнику.

Поскупљење струjе, договорено jе у оквиру аранжмана са MMф-ом и биће тема наредне ревизиjе тог споразума коjа се очекуjе средином маjа.

Oсим поскупљења струjе било jе наjављено и увођење акциза на струjу од 0,5 динара по киловат часу, што би, ако се Влада одлучи на таj потез, додатно пунило републички буџет за близу 20 милиjарди динара, jер се у Србиjи годишње потроши нешто мање од 40 милиjарди киловат-часова електричне енергиjе.

Уколико би поскупљење струjе износило око 15 одсто, то би просечан месечни рачун за струjу грађана повећао за око 500 динара, а ако проценат поскупљења буде око седам одсто, онда ће таj износ бити преполовљен.

Поскупљење струjе ће се односити само на оне потрошаче коjи се електричном енергиjом снабдеваjу по регулисаним ценама коjе одређуjе Aгенциjа за енергетику и коjи нису склопили уговор о снабдевању са неким од снабдевача на либерализованом тржишту електричне енергиjе.

Kупци коjи су на слободном тржишту закључили уговоре о снабдевању, неће имати било какво поскупљење, jер им таj уговор важи годину дана.

Иако стручнаjци за енергетику годинама истичу да jе неопходно да струjа поскупи да би електроенергетски систем могао да се развиjа, да буде одржив и да би могли да градимо нове електране, статистички подаци показуjу да Србиjа има наjнижу цену струjе у Eвропи, али да су jоj и пензиjе и плате међу наjнижим у окружењу због чега ће таква одлука представљати додатни удар на џеп грађана.

Tренутна просечна цена киловат-сата за домаћинства у Србиjи без ПДВ, износи 6,148, а за индустриjу 5,854 динара по киловат-часу.

Струjа у Србиjи последњи пут jе поскупела у августу 2013. године за 10,9 одсто за домаћинства и 12,8 одсто за привреду.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Е, па да “Cрбија од доласка марионете Вучића на власт нема владу већ екпозитуру ММФ-а и НАТО пакта”, било би и Бож’ помози! Већ 15 (петнаест) година Србија нема своју владу, већ екпозитуру ММФ-а и НАТО пакта!!! Од доласка марионете Ђинђића, све наовамо је континуитет тог чина! Вучић је и постао премијер “променом” да личи на Ђинђића, а потајно му се диви и јавно га хвали! Али, то све Србија сама бира, сама Србија тако хоће – и не видим шта ту треба да буде спорно?! Ако је Србија глупа – тако јој и треба! Ако је Србија препуна издајника и заборавила да цени слободу – опет јој тако треба!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!